Zavalená dálnice D8 se na chvíli otevře. S dětským koutkem, dýdžejem, ale bez předvolebních řečí

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 25. 8. 2016 11:01
Dálnice D8 bude ještě několik měsíců pro řidiče uzavřená, než se zcela podaří odstranit škody, které způsobil sesuv hlíny u Litochovic na Litoměřicku v roce 2013. Už 3. září se tady však budou moci lidé setkat s ministrem dopravy Danem Ťokem na akci nazvané Den otevřených dveří na D8.
Foto: Ludvík Hradilek

Litoměřice – Projít si pěšky kus dálnice D8, který před třemi lety zavalily tuny hlíny, si budou moci první zářijovou sobotu zájemci o problematiku sesuvů půdy.

Aby byla akce přitažlivější i pro širší masy, chystá na místě ministerstvo dopravy několik týdnů před dvojími volbami "bohatý doprovodný program", jak stojí v pozvánce. Ředitelství silnic a dálnic, které akci pořádá, počítá s náklady 200 tisíc korun. 

"Návštěvníkům bude umožněna volná prohlídka dálnice a komentovaná prohlídka tunelu Radejčín. Na místě bude také prezentace silniční a stavební techniky nebo ukázka činnosti Integrovaného záchranného systému, návštěvníci si budou moci vyzkoušet také simulátor čelního nárazu," láká pozvánka ministerstva. 

Akce, která se koná téměř tři měsíce před skutečným otevřením dálnice, ale jen měsíc před volbami do Senátu a krajského zastupitelstva, se zúčastní také ministr dopravy Dan Ťok.

"Pan ministr tam bude, ale chtěli jsme, aby to nebylo bráno jako předvolební kampaň. Proto tam další politici nebudou, jen jsme ještě pozvali hejtmana Ústeckého kraje," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Doplnil, že ministerstvo nechtělo lidem představit opravovaný úsek dálnice těsně před otevřením. "Nejedná se o akci k otevření, ale v prosinci už bude zima," řekl. 

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček se akce zúčastní také, ale ani on to nebere jako předvolební akci. "Bude tam jako hejtman, a ne jako kandidát do voleb, i když kandiduje," uvedla jeho tisková mluvčí Lucie Dosedělová. 

Přesto je z pozvánky vidět snaha dostat na Den otevřených dveří na D8 co nejvíce lidí. Leták láká také na dětský koutek, muziku s dýdžejem nebo občerstvení. "Neměly by se tam ale vést předvolební řeči," dodal Neřold.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy