Ťok: Nevedu svatou válku proti kamenolomu. Podle experta za sesuv na D8 mohou i jiní

Jan Singer
28. 6. 2016 18:14
Ministr dopravy Dan Ťok dál trvá na tom, že první auta by po dálnici D8 mohla vyjet už v letošním roce. Práce na dálnici se v roce 2013 zastavily právě kvůli masivnímu sesuvu půdy, který podle odborníků způsobil přetížený kamenolom. "Musíme podniknout řadu zabezpečujících opatření, jelikož hrozí další sesuvy, " řekl Ťok.
Dálnice D8
Dálnice D8 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O patnáct let se prodloužila výstavba dálnice D8, která bude součástí koridoru propojující Berlín s Istanbulem. Jednou z posledních komplikací byl sesuv půdy u lomu u Dubkoviček.

"Musíme podniknout řadu zabezpečujících opatření, jelikož hrozí další sesuvy. Děláme ale vše pro to, aby byla dálnice koncem letošního roku v provozu," řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podalo na majitele kamenolomu žalobu na základě soudně znaleckého posudku Vysokého učení technického v Brně. Podle ředitele Ústavu struktury a mechaniky hornin AVČR Josefa Stemberka však ani jedna strana není bez viny.

"Příčinami vzniku sesuvu v červnu 2013 byly nadměrné srážky v kombinaci s přetížením kamenolomu a jeho nedostatečné odvodnění. Na druhou stranu však nebyla zohledněny rizika práce kamenolomu při přípravě výstavby dálnice. Kdyby byl dostatečně zajištěn zářez dálnice, zmíněný sesuv by na dálnici nedosáhl," vysvětlil Stemberk.

Ministr Ťok nevylučuje, že se s kamenolomem vyrovná mimosoudní cestou. "Nevedu svatou válku proti kamenolomu, ani si nemyslím, že by jeho majitelé záměrně narušili stavbu dálnice. Pouze nerespektovali, v jakém okolí se lom nachází," řekl Ťok.

Vše zdržují soudní spory

Podle zprávy Národního kontrolního úřadu se však i řadě dalších prodlev dalo předejít. Zpráva totiž uvádí, že Ředitelství silnic a dálnic při přípravě stavby podcenilo složitost terénu. Proti tomuto tvrzení se ohrazuje ministr Ťok i Stemberk.

"Je chybné tvrdit, že dálnice nemůže vést svahem kvůli riziku sesuvů. O těchto rizicích se vědělo od šedesátých let a samozřejmě v takových místech stavět lze, pokud se respektují podmínky a zavedené postupy," řekl Stemberk.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že za zdržením stojí především soudní spory o vedení trasy dálnice, nikoliv to, že by ji resort dopravy pomalu stavěl.

Stavba dálnice D8 začala už v roce 1984. Dokončena by měla být ještě letos.

"Během července budeme informovat vládu o dalším postupu. Také budeme jednat s majiteli kamenolomu a Českým báňským úřadem, abychom uchránili peníze daňových poplatníků a dálnici dokončili," řekl ministr Ťok.

Máme hotový průzkum, máme hotovou sanaci, ale legislativa, kterou v Česku máme, bohužel nedovoluje, abychom okamžitě zahájili stavební práce, říká geolog Petr Kycl z České geologické služby. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy