Tři čtvrtiny praktických lékařů dnes zavřou ordinace

Zdeněk Mihalco
19. 9. 2007 6:30
Chtějí víc peněz od pojišťoven

Praha - Praktičtí lékaři dnes zavřou ordinace, budou stávkovat. Podle přestavitelů Sdružení praktických lékařů je jejich obor dlouhodobě finančně podhodnocený, což způsobuje, že řady praktiků rok od roku řídnou. Absolventi lékařských fakult nemají o praktické lékařství zájem.

Podle odhadů Sdružení praktických lékařů budou protestovat nejméně tři čtvrtiny praktiků. V některých regionech stávku podporují téměř všichni praktičtí lékaři.

Lékaři přislíbili, že zajistí akutní péči.

Praktičtí lékaři letos už jednou stávkovali. Dubnový protest však měl daleko nižší podporu VÍCE ZDE.

Chtějí vyšší mzdy

Praktici chtějí dosáhnout toho, aby jim zdravotní pojišťovny víc platily. Dnes jejich sdružení oznámilo, že dohoda je blízko.

"Po celý minulý týden se intenzivně jednalo, stanoviska se postupně začala sbližovat," tvrdí předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Pokud se k dohodě během dvou týdnů nedospěje, rozhodne podle zákona o výši úhrad ministr zdravotnictví. Ministr Tomáš Julínek má přitom k protestům praktiků rezervovaný postoj.

"Jejich požadavky jsou neadekvátní. Praktici dostanou i tak příští rok významně přidáno," říká Tomáš Cikrt z ministerstva.

Stejného názoru jsou i pojišťovny. VZP nyní nabízí pro příští rok přidání o 10 procent, navíc dá VZP 220 milionů na podporu vzdělávání praktiků.

"Za zvýšení jsme rádi, ale je třeba řešit podfinancování oboru dlouhodobě a systémově, ne pouze pro tento rok," říká Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Praktický lékař Jan Jelínek
Praktický lékař Jan Jelínek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Lékaři stárnou

Většina praktických lékařů je nyní starší než padesáti let. "Počet nově atestovaných praktiků je minimální, ročně je to jen několik lékařů, přitom by jich měly být stovky," říká lékař Jan Jelínek .

Nedostatek praktiků však nesouvisí jen s výší platů. Obor je pro absolventy škol celkově neatraktivní. Vázne systém vzdělávání a navíc má praktické lékařství oproti jiným specializacím nízkou prestiž.

Největším problémem pro začínající praktiky je získání atestace. Aby jí dosáhli, musejí absolvovat praxi v nemocnicích. Jenže pro nemocnice praktičtí lékaři nejsou perspektivní, protože po získání atestace odejdou. "Znám mnoho absolventů, kteří plánovali pracovat jako praktičtí lékaři. Když zjistili, jaké komplikace to přináší a že to není ani finančně zajímavé, rozhodli se pro jinou specializaci," říká Jan Jelínek, který vyučuje na lékařské fakultě.

Pomůžou změny zákonů?

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že obor svými opatřeními zatraktivní. Chystá novely několika zákonů.

Ministerstvo už problémy v oborech, kde je akutní nedostatek lékařů, začalo řešit. "Změnilo se například vzdělávání praktických lékařů. Zkrátili jsme o rok dobu nutnou k získání atestace," říká Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví. Úřad také vyčlenil na vzdělávání praktiků několik desítek milionů korun.

Změny si ministerstvo slibuje také od reformních zákonů, které mají pacientům zajistit dostupnost lékařské péče. "Zákonem bude dáno, kolik a kde musí být v daném regionu lékařů. Bude pak na pojišťovnách, aby do méně atraktivních regionů lékaře přilákaly, třeba vyšším finančním ohodnocením," říká Tomáš Cikrt.

"Dosud na ministerstvu nebyla provedena analýza, která by zjišťovala, v jakých oblastech hrozí nedostatek lékařů," přiznává náměstkyně ministra Markéta Hellerová. "Do konce roku takovou analýzu budeme mít k dispozici," tvrdí.

Přečtěte si více: V Česku hrozí výrazný nedostatek lékařů

 

Právě se děje

Další zprávy