Třetina lékařů protestovala, vadí jim rušení nemocnic

ČTK ČTK
20. 11. 2012 19:00
Celý protest byl pouze symbolický, péče o nemocné tak nebyla narušena
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Ve zhruba 60 nemocnicích v Česku se v úterý konala protestní shromáždění zdravotníků. Lidé se sešli symbolicky pět minut po dvanácté.

Šlo o první společný protest v zemích visegrádské čtyřky (V4), shromáždění se konala také v nemocnicích na Slovensku, v Maďarsku a Polsku

Na Slovensku lékaři protestovali v pěti velkých nemocnicích a přidaly se k nim i zdravotní sestry. V Maďarsku se podle agentury MTI připojilo 10 000 zdravotníků.

V Polsku před ministerstvem zdravotnictví ve Varšavě bylo několik desítek demonstrantů, předali na ministerstvu petici s požadavky lékařů.

V Česku se brojilo hlavně proti rušení nemocnic, v dalších zemích protestovali proti výši mezd a objemu peněz ve zdravotnictví vůbec.

V ČR akci pořádá Lékařský odborový klub (LOK), zapojila se do něj asi třetina českých a moravských nemocnic. Na shromáždění pozvali také veřejnost.

"Pacientům chceme vzkázat, že jsme na jejich straně, že bojujeme o záchranu systému a že jsme ji upřednostnili před tím, aby nám momentálně vzrostly platy. Vládě bych chtěl vzkázat, ať to nebere na lehkou váhu, že pokud se prokáže, že jsme schopni na půdorysu V4 pracovat, tak je dnešek první krok a rozhodně není poslední," řekl šéf LOK Martin Engel.

Engel se účastnil shromáždění v pražské Nemocnici Na Bulovce, kde připomněl memorandum o zvyšování platů lékařů, jež před dvěma roky s vládou vyjednal. Splněna byla ale jen část vládních slibů.

Engel: Zhoršují se podmínky pro pacienty i lékaře

Engel kritizoval i další kroky vlády, které podle něj vedou ke zhoršení podmínek pro pacienty i zdravotníky, například vyhlášku o dojezdových dobách k lékaři či o personální vybavenosti nemocnic.

Odmítl plány zdravotních pojišťoven na rušení lůžek, které podle něj povedou v prvním kroku k zániku 30 ze zhruba 150 akutních nemocnic.

Symbolicky pak před sedmi desítkami přítomných sňal doktorský plášť a odkryl fialové tričko se symbolem prchajícího zdravotníka s vysvětlením, že je to symbol toho, že v nemocném systému zdravotnictví by zůstat nechtěl. Dostalo se mu za to mohutného potlesku.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ke kritice plnění memoranda řekl, že ve fakultních nemocnicích stouply lékařům během dvou let platy v průměru o 10 000 korun, řada už jich dosáhla cílového požadavku na trojnásobek průměrného platu v zemi.

Platy v krajských a soukromých nemocnicích ministerstvo ovlivnit nemůže, musejí je tam vybojovat odbory.

Heslo: Zachraňme zdravotnictví

K rušení akutních lůžek, které vyhodnotí pojišťovny jako nadbytečná, Sršeň uvedl, že ČR má nejvíc akutních lůžek na počet obyvatel, například ve vyspělém Švédsku jich na stejný počet obyvatel mají polovinu.

"Pro pacienty je informace o rušení nadbytečných lůžek pozitivní, protože rušit se budou jen pracoviště, která nejsou dost využita, mají tedy malé zkušenosti. Takže soustředěním se naopak péče pro pacienty zlepší," řekl.

Protestní akce byla symbolická, péče o nemocné nebyla narušena. V nemocnicích byly vyvěšeny vysvětlující letáčky, zdravotníci je také rozdávali pacientům.

Protest se v ČR konal pod heslem Zachraňme zdravotnictví s dovětkem Nemocný systém je nebezpečný pro každého. V nemocnicích se na shromáždění hovořilo mimo jiné o tom, že zdravotnictví ohrožuje vpád trhu, živelná privatizace nemocnic a posilování pravomocí zdravotních pojišťoven.

Protest podpořily zdravotnické odbory, lékařská komora, sdružení nemocnic, organizace pacientů i zdravotně postižených. Obávají se zániku nemocnic, které nedostanou od ledna 2013 od pojišťoven novou smlouvu.

V řadě nemocnic se k úterní akci připojili také členové zdravotnických odborů. Jejich svaz je ve stávkové pohotovosti a vyzval ministra Leoše Hegera (TOP 09) k odstoupení.

 

Právě se děje

Další zprávy