Třetina Čechů: Země jde správným směrem

čtk, Red Dom
19. 3. 2007 16:24
Praha - Necelá třetina Čechů (31 %) si myslí, že země se vyvíjí správným směrem. Zdá se to málo, ale ještě v lednu stejný názor mělo jen 19 procent lidí.
Jak se cítí voliči? Vpravo spokojeně, uprostřed rozpačitě a vlevo panuje rozčarování.
Jak se cítí voliči? Vpravo spokojeně, uprostřed rozpačitě a vlevo panuje rozčarování. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Opačný názor mělo počátkem března 29 procent lidí, což bylo o procentní bod méně než v lednu.

Zjistila to společnost STEM v průzkumu, který se uskutečnil v prvním březnovém týdnu.

Podle STEM převládá spokojenost u stoupenců ODS, méně výrazně pak u příznivců Strany zelených, mezi jejímiž sympatizanty nicméně hlasy pro "správný směr" výrazně převažují.

Voliči koalice spokojení, opozice naopak

Rozpaky trvají mezi sympatizanty KDU-ČSL, tvrdí STEM s tím, že jsou to poněkud nejasné rozpaky a že mohou být poznamenány i vnitrostranickými problémy lidovců. "Stoupenci opozičních stran, tedy ČSSD a KSČM, jsou vývojem silně zklamáni," uvedl STEM.

Podle STEM začalo po nástupu koaliční vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) ustupovat rozčarování české veřejnosti z předchozích bezvýchodných půlročních povolebních jednání. Ta vedla podle STEM k hlubokému propadu podílu lidí, podle nichž se situace vyvíjela správným směrem, a k nárůstu pocitu bezvýchodnosti.

"S nástupem Topolánkovy vlády se situace opět rychle obrací k "normálu" a k obvyklým proporcím," uvádějí analytici STEM, avšak upozorňují, že teprve další vývoj naznačí, kde budou nové "meze spokojenosti".

Z dlouhodobého hlediska se kurz spokojenosti a nespokojenosti obracel několikrát, přičemž velmi citlivě mapoval vývoj na domácí politické scéně.

Pocit zmaru nakrátko přerušil Tošovský

Od prvních příznaků krize v roce 1996 a rozpadu vlády premiéra Václava Klause (ODS) o rok později se s výjimkou krátkého přechodného mandátu kabinetu Josefa Tošovského na jaře 1998 prohluboval pocit zmaru a nespokojenosti. Tuto dobu poznamenaly aféry, ekonomické potíže a vysoká nezaměstnanost.

Od konce roku 1999 se začala situace zlepšovat a až do nástupu vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) v roce 2002 vzrůstal počet hlasů pro "správný směr". "Potíže Špidlovy vlády vedly k novému pádu, z něhož se odrazila až vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) v roce 2005," konstatuje STEM.

Po celou dobu posledních deseti let zůstával jedinou konstantou zhruba čtyřicetiprocentní podíl lidí, kteří si mysleli, že situace v ČR nesměřuje nikam. Počátkem letošního března si to myslelo 40 procent lidí, před dvěma měsíci to bylo 51 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy