Trestně stíhaní v kauze ROP Severozápad by se měli vzdát všech funkcí, vyzývá Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2016 14:45
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka doporučí členům sociální demokracie, kteří jsou trestně stíhaní kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, aby nepůsobili ve veřejných ani stranických funkcích. V příštích dnech a týdnech, až bude zřejmé, kdo byl konkrétně obviněn z jakého trestného činu, by se měly kauzou podle Sobotky zabývat v první fázi krajské organizace ČSSD. Mezi obviněnými je i chebský starosta Petr Navrátil nebo bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude doporučovat členům sociální demokracie, kteří jsou trestně stíhaní v souvislosti s dotačními podvody na severu Čech, aby nepůsobili ve veřejných funkcích ani ve funkcích uvnitř strany.

"Je to jejich individuální odpovědnost a tu odpovědnost za ně nemůže nést jejich politická strana," řekl v pátek Sobotka novinářům.

V příštích dnech a týdnech, až bude zřejmé, kdo byl konkrétně obviněn z jakého trestného činu, by se měly kauzou podle Sobotky zabývat v první fázi krajské organizace ČSSD. "Měly by tu situaci vyhodnotit, měly by s těmi lidmi hovořit," uvedl premiér. Zopakoval, že o vině či nevině musí rozhodnout soud a kauza se týká minulosti.

Podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Sobotka nese za chování svých spolustraníků v dotační kauze ROP Severozápad odpovědnost z pozice tehdejšího prvního místopředsedy. "Ukáže se, jestli spáchali nějaký trestný čin. Ale o tom nemůže rozhodovat žádná politická strana, o tom nemůže rozhodovat ani Andrej Babiš, žijeme v právním státě," reagoval Sobotka.

V sobotu bude řešit další angažmá svých stíhaných členů ústecká organizace během dlouhodobě plánované krajské konference, které se zúčastní i premiér. Ve čtvrtek vyzvala organizace k pozastavení členství bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou a také bývalého šéfa ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera. Ten už členství ukončil.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů. Mezi obviněnými jsou i nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a chebský starosta Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD). Fišera už ukončil členství ve straně.

 

Právě se děje

Další zprávy