Policie při razii na severu zadržela i Mládkova náměstka. Vyšetřuje dotace za víc než deset miliard

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 12. 2016 17:14
Policie při velkém zátahu kvůli kauze ROP Severozápad, kde mělo docházet k trestným činům v souvislosti s evropskými dotacemi, zadržela i Vladimíra Bártla, vysoce postaveného úředníka ministerstva průmyslu a obchodu pověřeného funkcí náměstka a bývalého primátora Mostu. Potvrdily to důvěryhodné zdroje Aktuálně.cz. Kromě něj mezi obviněnými figurují podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), podnikatel Daniel Ježek a bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka. Policie stále zadržuje devět z 24 obviněných.
Vladimír Bártl
Vladimír Bártl | Foto: Radim Beznoska

Praha – Mezi 24 lidmi, které v úterý zadržela policie při rozsáhlé razii související s kauzou Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, je i vysoký úředník ministerstva průmyslu a obchodu a bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl. Potvrdily to důvěryhodné zdroje Aktuálně.cz.

Sám ministr průmyslu Jan Mládek o tom, že byl jeho náměstek zatčen, zatím neví. "Nemám žádné informace o tom, že by byl zadržený. Ale nemůžu to ani vyloučit. Kde se zrovna nachází, teď zjišťují mí podřízení," uvedl.

Policie stále zadržuje devět z 24 obviněných. Zadržováni jsou kvůli obavě, že by mohli ovlivnit dosud nevyslechnuté svědky nebo spoluobviněné. Vyšetřovatelé se v případu zajímají o zakázky, jejichž hodnota podle zdroje Aktuálně.cz přesahuje deset miliard korun. Obvinění se měli podle policie dopustit neoprávněného schválení poskytnutí dotací, zneužívali své pravomoce úřední osoby, přijímali a nabízeli úplatky a dopustili se závažného zločinu účasti na organizované skupině.

O devíti zadržených informovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Dodala, že žalobcům zatím běží osmačtyřicetihodinová lhůta, do které mohou rozhodnout o případném návrhu na vzetí obviněných do vazby. Podle Bradáčové jsou však zatím úvahy o vazebních návrzích předčasné.

Kauza se týká poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad. Mezi obviněnými figurují podnikatelé i politici z Ústeckého i Karlovarského kraje. Mimo jiné bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, starosta Chebu Petr Navrátil (oba ČSSD), podnikatel Daniel Ježek, bývalý senátor Alexandr Novák nebo Jiří Červinka.

Podle ověřených informací Aktuálně.cz je mezi zadrženými a obviněnými právě i Vladimír Bártl, pověřený funkcí náměstka, pod něhož spadají sekce podnikání, elektronických komunikací a spotřebitelské politiky na ministerstva průmyslu a obchodu.

"Včera ráno jej odvedli z ministerstva. Nic k tomu ale nevíme, nestihl nám nic říct," řekl redakci zdroj blízký ministrovi průmyslu a obchodu.

Bártl byl primátorem Mostu a byl jedním z těch, kdo o problémových projektech na severu Čech rozhodovali. Od roku 2007 působil na ministerstvu dopravy, současně ale byl i zastupitelem Mostu. V minulosti byl také ředitelem dceřiné společnosti Chemopetrol a byl odpovědný za výstavbu a provoz výrobní linky na asfaltové pásy.

Bártl od úterního rána není ve svém úřadu. "Nevíme, kde je," uvedla pracovnice jeho sekretariátu, podle níž měl přitom sjednanou řadu schůzek. Na nich jej proto musí narychlo zastupovat jeho kolegové.

Aktuální případ, na který dohlíží pražské vrchní státní zastupitelství, zřejmě souvisí s kauzou bývalého ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, který je z poškozování zájmů Evropské unie obviněn už od loňského prosince. ROP Severozápad provázely od roku 2010 velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy