Babiš: ČSSD a ODS si z dotací udělaly dojnou krávu, Sobotka za to nese odpovědnost

ČTK ČTK
15. 12. 2016 17:21
Podle vicepremiéra Andreje Babiše nese za chování svých spolustraníků odpovědnost premiér Bohuslav Sobotka. Tvrdí, že si ČSSD a ODS udělaly z dotačního programu "dojnou krávu". V kauze obvinila policie 24 lidí z poškozování zájmů EU a dalších trestných činů. Babiš reagoval na Sobotkovo prohlášení, že za podvody s dotacemi jsou odpovědné kraje.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha – Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nese za chování svých spolustraníků v dotační kauze ROP Severozápad odpovědnost, byl tehdy prvním místopředsedou ČSSD, sdělil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj si ČSSD spolu s ODS udělaly z ROP "dojnou krávu" a teď to vyplouvá na povrch. Babiš tak reagoval na Sobotkovo dopolední prohlášení, že kauza, v níž byli obviněni i sociálnědomokratičtí funkcionáři, se týká minulosti a personální odpovědnost nechá na krajích. Dále premiér uvedl, že případ nepokládá za problém ČSSD, ale konkrétních lidí.

"To si určitě nemyslím, že je v pořádku, co říká pan Sobotka. Byl u toho, když se na ROP tohle korupční chování dělo, protože v té době byl prvním místopředsedou ČSSD. Takže za chování svých spolustraníků nese odpovědnost," uvedl Babiš. "Po kolika letech podle pana premiéra ztrácí strana odpovědnost za takto závažné korupční chování svých členů?" položil ministr financí řečnickou otázku.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

Jediným z 24 obviněných, který je stíhán vazebně, je podnikatel Daniel Ježek, někdejší vlivný člen ODS. Vinu podle svého právníka Michaela Kise odmítá.

Karlovarská ČSSD se bude případem tří svých vysoce postavených členů, kteří byli v kauze obviněni, zabývat v pondělí, řekla členka krajského výkonného výboru (KVV) a poslankyně Markéta Wernerová. Podle vedení krajské ústecké ČSSD by měli exhejtmanka Vaňhová a krajský expředseda Fišera pozastavit členství.

 

Právě se děje

Další zprávy