Jižní Morava - Pijte, jen když radnice dovolí. Tak by se dal shrnout obsah vyhlášek zakazujících požívání alkoholu na veřejnosti v jihomoravských městech.
I tradiční vinařská centra už sáhla po "protialkoholních" vyhláškách. Jenže kvůli výsadnímu postavení vína na jižní Moravě tu vyhlášky obsahují spoustu výjimek, které pití na veřejnosti povolují.
Obvykle je to při velkých kulturních akcích, které pořádají přímo radnice. Se svolením radních tak na veřejnosti můžete pít třeba do němoty.
Piješ? Běž jinam!
Znojemští zastupitelé schválili vyhlášku omezující požívání alkoholu na veřejnosti jednomyslně.
Kde ANO a kde NE
S lahví se schovejte:
- Znojmo
- Hodonín
- Oslavany
Zákaz se chystá:
- Břeclav
Beztrestně lze zatím na ulici pít ve většině měst a obcí jižní Moravy včetně Mikulova a Brna
"Nechceme pokutovat slušného občana, který se v parném dnu osvěží douškem piva na ulici. Nechceme ale ani, aby vedle maminek s dětmi seděli v parku i opilci s lahví v ruce," vysvětlil starosta Znojma Petr Nezveda.
Zákaz platí na deseti náměstích, ve dvou parcích a v několika ulicích. Objevit se tu s otevřenou lahví v ruce znamená být označen za pobudu, vykázán městskou policií a zaplatit pokutu.
O vyhláškách v Česku: Městy se šíří prohibice v ulicích. Radní našli cestu
Zároveň si ale znojemští zastupitelé dobře uvědomují, že na tradiční vinobraní, ale i na další akce sem jezdí turisté hlavně kvůli vyhlášenému vínu. V těchto termínech jsou tak znojemské ulice od přísné vyhlášky osvobozeny.
Radnice svolila. Tak se napijme
"Zákaz se nevztahuje na dny Znojemského historického vinobraní, vánoční a jiné trhy pořádané městem Znojmem, na Silvestra a na Nový rok a na další dny společenských a kulturních akcí schválených radou města," uvádí mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová početné výjimky.
Stejně tomu bude i v Břeclavi, kde právě na protialkoholní vyhlášce pracují úředníci.
"Budeme postupovat způsobem negativního vymezení. Určíme místa, kde bude konzumace alkoholu zakázaná - především ta, kde se dnes zdržují pobudové - autobusové a vlakové nádraží, park," nastínil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.
Místa, kde se konají velké kulturní akce pod taktovkou města, jako je areál zámku nebo prostranství kolem kulturního domu, v seznamu nebudou.
"Je to stejně pokrytecké. Tady se pít může a támhle už ne. Přijde mi to jako v Americe, kde lidé pijí alkohol z lahví zabalených do sáčků," okomentoval postup sousedů vinař a zastupitel města Mikulova Petr Marcinčák.
Mikulov pití nezakázal. Kvůli turistům
Spolu s většinou mikulovských zastupitelů Petr Marcinčák před několika dny nezvedl ruku pro vyhlášku omezující pití na veřejnosti.
Mikulovští se báli, že by protialkoholní vyhláška byla bičem na turisty, kteří sem speciálně za vínem jezdí a nepopíjí ho zdaleka jen ve sklepech a restauracích. V burčákové sezóně si tu pootevřenou láhev s sebou nosí každý návštěvník.
"Uděláme snad kvůli tomu výjimku na celé babí léto?" vtipkovali na zasedání zastupitelstva Mikulovští.
"Prezentujeme se jako město vína. Vyhláška by zbytečně zkomplikovala pobyt těm lidem, které tady chceme. A to jen kvůli deseti problémovým občanům, kterým by stejně byl nějaký zákaz úplně jedno," myslí si Marcinčák.
Je to folklor? Není to folklor?
"To, že k nám jezdí turisté za vínem, považuji za folklor. Rozhodně se kvůli tomu, že jsme vinařským městem, nesetkáváme s nějakým nepořádkem nebo výtržnictvím," říká také starosta Bzence Pavel Čejka. O zákazu proto v Bzenci nikdy ani neuvažovali.
Naopak podle místostarosty Hustopečí Jiřího Teplého pití vína na ulici folklorem rozhodně není.
"Jít po náměstí a cucat z lahve mi přijde hrozné," tvrdí. A to přesto, že ve městě je právě on hnacím motorem vinařských akcí. "Veřejné vinařské akce, to je něco jiného," reaguje na námitku, že na hustopečských prostranstvích se několikrát do roka víno pije v houfech.