Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil

Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil
Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla v roce 2004 tradici novoročních obědů v podstatě založili. Klausovi se sešli s někdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) a jeho ženou Viktorií a probírali politiku domácí i zahraniční. 
Oba si schůzku pochvalovali. "Byl bych velmi rád, kdybychom zavedli tuto tradici, abychom na začátku roku v rámci setkání premiéra a prezidenta pohovořili o věcech, které oba považujeme v politice naší země na následující rok za zásadní, důležité," komentoval to Klaus.
3. ledna 2005. S manželi Klausovými poobědval premiér Stanislav Gross s chotí Šárkou. První dámy republiky prý mluvily o dětech a o charitě. Muži hovořili o plánech vlády či o změnách v ČNB. O obměně vlády nejednali, Gross ale nevyloučil, že to v budoucnu udělá...
2. ledna 2006. Premiérem byl Jiří Paroubek (ČSSD), který nastoupil po pádu Stanislava Grosse. Do Lán přivezl svou tehdejší manželku Zuzanu. 
Před obědem (byl daněk) se šly ženy projít do lánských zahrad, Klaus s Paroubkem debatovali mezi čtyřma očima. Schůzku si pochvalovali, ač si pár dní před tím vyměňovali přes novináře invektivy; neshodli se v názory na EU, na rozsah kompetencí prezidenta v zahraniční politice či jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví.
2. ledna 2007. Mirek Topolánek přišel sice s manželkou Pavlou, o krizi páru se však tehdy už vědělo. Půl roku před tím přinesly bulvární média kompromitující snímky šéfa ODS s poslankyní stejné strany Lucií Talmanovou.
Foto: ČTK
Domácí Domácí
3. 1. 2019 13:58
Už od roku 2004 se v Česku drží tradice novoročních obědů dvou prvních párů republiky. Prezidentského a premiérského. Na rozdíl od novoročního projevu, kde prezident Miloš Zeman tradici změnil a začal pronášet vánoční poselství, novoroční oběd s předsedou vlády a jeho manželkou zachoval. Jak se v uplynulých letech potkávali na zámku v Lánech prezidenti a premiéři s manželkami, si můžete připomenout ve fotogalerii.
 

Právě se děje

Další zprávy