Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil

Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil
Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla v roce 2004 tradici novoročních obědů v podstatě založili. Klausovi se sešli s někdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) a jeho ženou Viktorií a probírali politiku domácí i zahraniční. 
Oba si schůzku pochvalovali. "Byl bych velmi rád, kdybychom zavedli tuto tradici, abychom na začátku roku v rámci setkání premiéra a prezidenta pohovořili o věcech, které oba považujeme v politice naší země na následující rok za zásadní, důležité," komentoval to Klaus.
3. ledna 2005. S manželi Klausovými poobědval premiér Stanislav Gross s chotí Šárkou. První dámy republiky prý mluvily o dětech a o charitě. Muži hovořili o plánech vlády či o změnách v ČNB. O obměně vlády nejednali, Gross ale nevyloučil, že to v budoucnu udělá...
2. ledna 2006. Premiérem byl Jiří Paroubek (ČSSD), který nastoupil po pádu Stanislava Grosse. Do Lán přivezl svou tehdejší manželku Zuzanu. 
Před obědem (byl daněk) se šly ženy projít do lánských zahrad, Klaus s Paroubkem debatovali mezi čtyřma očima. Schůzku si pochvalovali, ač si pár dní před tím vyměňovali přes novináře invektivy; neshodli se v názory na EU, na rozsah kompetencí prezidenta v zahraniční politice či jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví.
2. ledna 2007. Mirek Topolánek přišel sice s manželkou Pavlou, o krizi páru se však tehdy už vědělo. Půl roku před tím přinesly bulvární média kompromitující snímky šéfa ODS s poslankyní stejné strany Lucií Talmanovou.
Foto: ČTK
Domácí Domácí
3. 1. 2019 13:58
Už od roku 2004 se v Česku drží tradice novoročních obědů dvou prvních párů republiky. Prezidentského a premiérského. Na rozdíl od novoročního projevu, kde prezident Miloš Zeman tradici změnil a začal pronášet vánoční poselství, novoroční oběd s předsedou vlády a jeho manželkou zachoval. Jak se v uplynulých letech potkávali na zámku v Lánech prezidenti a premiéři s manželkami, si můžete připomenout ve fotogalerii.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy