Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil

Novoroční obědy v Lánech obrazem: Topolánek chodil sám, Nečas oběd zrušil
Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla v roce 2004 tradici novoročních obědů v podstatě založili. Klausovi se sešli s někdejším premiérem Vladimírem Špidlou (ČSSD) a jeho ženou Viktorií a probírali politiku domácí i zahraniční. 
Oba si schůzku pochvalovali. "Byl bych velmi rád, kdybychom zavedli tuto tradici, abychom na začátku roku v rámci setkání premiéra a prezidenta pohovořili o věcech, které oba považujeme v politice naší země na následující rok za zásadní, důležité," komentoval to Klaus.
3. ledna 2005. S manželi Klausovými poobědval premiér Stanislav Gross s chotí Šárkou. První dámy republiky prý mluvily o dětech a o charitě. Muži hovořili o plánech vlády či o změnách v ČNB. O obměně vlády nejednali, Gross ale nevyloučil, že to v budoucnu udělá...
2. ledna 2006. Premiérem byl Jiří Paroubek (ČSSD), který nastoupil po pádu Stanislava Grosse. Do Lán přivezl svou tehdejší manželku Zuzanu. 
Před obědem (byl daněk) se šly ženy projít do lánských zahrad, Klaus s Paroubkem debatovali mezi čtyřma očima. Schůzku si pochvalovali, ač si pár dní před tím vyměňovali přes novináře invektivy; neshodli se v názory na EU, na rozsah kompetencí prezidenta v zahraniční politice či jmenování Davida Ratha ministrem zdravotnictví.
2. ledna 2007. Mirek Topolánek přišel sice s manželkou Pavlou, o krizi páru se však tehdy už vědělo. Půl roku před tím přinesly bulvární média kompromitující snímky šéfa ODS s poslankyní stejné strany Lucií Talmanovou.
Foto: ČTK
Domácí Domácí
3. 1. 2019 13:58
Už od roku 2004 se v Česku drží tradice novoročních obědů dvou prvních párů republiky. Prezidentského a premiérského. Na rozdíl od novoročního projevu, kde prezident Miloš Zeman tradici změnil a začal pronášet vánoční poselství, novoroční oběd s předsedou vlády a jeho manželkou zachoval. Jak se v uplynulých letech potkávali na zámku v Lánech prezidenti a premiéři s manželkami, si můžete připomenout ve fotogalerii.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Žalobce podal odvolání v případu bývalého imáma Shehadeha

Státní zástupce se odvolal proti rozhodnutí pražského městského soudu, který v únoru poslal bývalého pražského imáma Samera Shehadeha na deset let do vězení za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Trestní senát uložil také jedenáctiletý trest Sámerovu bratrovi Omarovi a šestiletý trest jeho švagrové Fátimě Hudkové. Shehadeh a obhájci zbylých obžalovaných se odvolali na místě.

"Odvolání poslali všichni tři obžalovaní i státní zástupce," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Před soudem se zpovídal ve věci jen někdejší imám, Omar Shehadeh a Hudková jsou stíháni jako uprchlí. Policie po nich stále pátrá. Státní zástupce Marek Bodlák už dříve uvedl, že o nich měl poslední informace v říjnu 2017. Shehadeh v minulosti prohlásil, že se s nimi naposledy zkontaktoval v polovině roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy