Vláda se má čím chlubit, řekl Babiš po obědě se Zemanem. Změny ve vládě neřešili

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2019 17:00
Zdroj foto: ČTK Zdroj foto: ČTK
Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil s manželkou Monikou do Lán, kde poobědvali s prezidentem Milošem Zemanem a jeho chotí Ivanou. Babiš označil setkání za velmi příjemné, Zemanovi při něm prezentoval úspěchy vlády včetně přebytkového státního rozpočtu. Vzhledem k účasti manželek nechali podle Babiše státníci některé politické záležitosti až na další jednání, hovořili o rodinách či uplynulých vánočních svátcích. O možné rekonstrukci vlády se podle Babiše nemluvilo.
Premiér Babiš zhodnotil novoroční oběd s prezidentem Zemanem, ukázal mu grafy | Video: ČTK

Babiš novinářům řekl, že se Zemanem mluvili o Vánocích, dcerách a jejich studiu. Rozhovor se týkal také chystaných zahraničních cest obou politiků nebo státního rozpočtu za loňský rok, který skončil v přebytku 2,9 miliardy korun. "Já myslím, že se máme čím chlubit, a myslím, že pan prezident byl potěšen, že máme takové skvělé výsledky," uvedl.

O rekonstrukci kabinetu, kterou Babiš dříve připustil, se dnes nemluvilo. "Na to nebyla vhodná situace, protože jsme tam byli s manželkami. Domluvili jsme se, že se znovu potkáme zvlášť," řekl Babiš. Změny v kabinetu nadále nevylučuje. Pokud se uskuteční, bylo by to ale nejspíš až ve druhém čtvrtletí roku, dodal Babiš. Koaliční sociální demokraty čeká v březnu volební sjezd.

Rekonstrukci vlády nevyloučil Babiš v novoročním rozhovoru pro Českou televizi. Je podle něj v rovině úvah.

Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček výměny ministrů za svou stranu odmítá.

Novoroční setkání prezidenta a premiéra je letitou tradicí. Zeman s Babišem se společně s manželkami setkali při této příležitosti prvně před rokem. Mluvili především o rodinách, debatovali ale také o politice. 

Zeman při přivítání vyjádřil přání, aby se setkání s Babišem opakovalo ještě čtyřikrát. "Předpokládám, že jste pochopili skrytý význam této věty," dodal prezident. Zeman loni obhájil funkci pro další pětiletý mandát, příští řádný termín voleb do Poslanecké sněmovny je v roce 2021. Aby se Zemanovo přání mohlo vyplnit, Babiš by musel být premiérem i po nich.

Oba politici pro setkání zvolili tmavý oblek s bílou košilí a kravatou v červeném odstínu. První dáma si vzala šaty černé barvy, Babišova manželka Monika dorazila v bílém. Zeman v úvodu setkání žertoval, že Babiš sice dorazil s větší kyticí, ale prezidentova je zase hezčí.

Zeman a Babiš se minulý rok na pracovních schůzkách potkávali pravidelně. Proti loňsku Zeman letos poobědvá po Novém roce i s předsedy parlamentních komor. Setkání bylo naplánováno na příští středu, ale nakonec se sejdou až 16. ledna.

Loni se po Novém roce schůzka se šéfy parlamentních komor neuskutečnila. Pražský hrad to nejprve zdůvodnil zaneprázdněním Zemana. Média později informovala, že tehdejší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) odmítl nabídnutý termín, který by se konal před druhým kolem prezidentské volby.

 

Právě se děje

Další zprávy