Topolánek: Kauza pandury má zakrýt nákupy za Paroubka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 5. 2011 10:34
Za 18 milionů eur měl zakázku na nákup transportérů Pandur expremiér odsouhlasit
Bývalý premiér Mirek Topolánek na srazu ODS ke dvacetiletému výročí.
Bývalý premiér Mirek Topolánek na srazu ODS ke dvacetiletému výročí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kauza kolem půlmiliardového úplatku, o který si měl při smlouvání zakázky o nákup obrněných vozů Pandur říci Marek Dalík, je podle bývalého premiéra Mirka Topolánka uměle vytvořena s cílem zakrýt nákup stejných vozů v době vlády Jiřího Paroubka.

Topolánek tak pro ČTK reagoval na sérii článků MF Dnes, která se snaží rozkrýt armádní nákup vozů Pandur za 14,4 miliardy korun.

Podle bývalého premiéra je za nynějšími informacemi snaha zakrýt korupci při prvním pokusu koupit 119 nepotřebných transportérů Pandur, o kterém rozhodla vláda Jiřího Paroubka (ČSSD).

Výpověď Stephana Szücse, zástupce firmy Steyr, kterou MF Dnes cituje jako hlavní zdroj, má podle něj stejně malou váhu jako slova o uplácení, se kterými přišel někdejší velvyslanec v ČR William Cabaniss. Ten jako zástupce automobilky Tatra přišel s tvrzením, že v roce 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou.

Deník uvedl, že při obchodních jednáních s rakouskou zbrojovkou Steyr si lobbista Marek Dalík řekl bokem o provizi 18 milionů eur, tedy asi půl miliardy korun.

Později přijel s upomínkou do Vídně viceprezident izraelské zbrojovky Rafael Lova Drori, jehož firma dodávala pro pandury část výzbroje. Drori podle Szücse řekl, že přináší vzkaz od české strany. A upozornil, že 18 milionů eur, o které žádal v listopadu 2007 Marek Dalík, by mělo zajistit i souhlas českého premiéra Mirka Topolánka s nákupem pandurů.

Prohlédněte si, jak vypadají obrněné vozy Pandur

"Drori sdělil ohledně těch třikrát šesti milionů eur, že kdybychom my u firmy Steyr měli mít dojem, že by tyto peníze zůstaly u účastníků jednání ze dne 8. listopadu 2007, tak je prý chybný. Nýbrž by to bylo víceméně tak, že by za to byl také souhlas ze strany premiéra," stojí podle listu v záznamu sepsaném ze Szücsova výslechu.

Szücs měl projekt pandurů na starosti a byl osobně u většiny klíčových jednání. Podle něj dokonce izraelský obchodník nabídl schůzku s českým premiérem, kde by svůj souhlas potvrdil. Kdo by měl navázat nebo zprostředkovat kontakt s premiérem, nebylo řečeno, vypověděl Szücs.

Drori se nyní ke kauze odmítl vyjádřit. Deníku jen napsal, že "politika společnosti Rafael je nekomentovat komerční vztahy nebo jednání s našimi partnery jinak než tiskovými zprávami vydanými společností Rafael".

 

Právě se děje

Další zprávy