Předražené obojživelné pandury s pancířem už neplavou

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
4. 9. 2010 9:12
Na schůzkách se zbrojaři to přiznal odvolaný náměstek Kopřiva
Foto: Jan Langer

Praha - Obojživelností vysvětlovaly armádní špičky, proč Česko zaplatilo za transportéry Pandur násobně více než třeba portugalská armáda. Mladá fronta DNES teď zjistila, že nakoupené transportéry byly následně za 80 milionů korun opancéřovány. O schopnost "plavat" tím ale přišly.

Deník na vyhazování obřích částek přišel v rámci sledování teď už bývalého náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy.

Ten měl domlouvat zakázku na nákup minometů, za kterou si u finské firmy Patria řekl o mnohamilionovou provizi. Poté, co novináři s výsledky svého pátrání seznámili Vondru, ministr náměstka okamžitě odvolal.

V rozhovorech Kopřivy a zástupce Patrie Stanislava Mareše došlo i na téma pandurů.

"Jak fungují pandury?" ptal se mezi řečí Mareš. "Dobře. Teď jsme jich pět postupně převzali, čtyři starý rakouský jsme trochu přestříkali, dali jsme jim další pancéřování a pojedou tak za dva měsíce do Afghánistánu," cituje Mf DNES Kopřivu.

Mareš hned oponuje, že opancéřováním se ztratí draze zaplacená obojživelnost techniky. "Další pancéřování znamená, že jsou neplovoucí," zeptal se proto. "Vidím, že jste odborník. Ano. Ale to plavání byla od začátku pi..vina, která snížila kompetitivnost. Mohli jsme mít podstatně levnější obrněné transportéry," reagoval odvolaný náměstek Kopřiva.

Z dalších Kopřivových slov jasně vyplývají vážná podezření o lobbingu při nákupu pandurů. "Samozřejmě, kdyby to nemuselo plavat, tak ta soutěž vypadá úplně jinak. Kdyby se rozhodli pro neplovoucí, byla by větší soutěž a dotáhly by se menší ceny," vysvětloval podle Mf DNES.

Armádní korupce rozhádala vládu

Korupce a lobbing při zadávání armádních zakázek vyostřuje i vztahy v rámci vládní koalice.

Ministr financí Miroslav Kalousek v sobotních Lidových novinách obvinil ministra obrany Alexandra Vondru, že v minulosti loboval ve prospěch zbrojařské firmy Steyr. Kalousek tak kontroval na kritiku z řad ODS, že korupci v minulosti v resortu armády podporovali i lidé blízcí současné TOP 09 či Kalouskův náměstek Martin Barták.

"Saša Vondra byl nejaktivnější člen vlády, který nejvíc prosazoval, abychom učinili se Steyrem a­General Dynamics dohodu. Nejvíc s námi se všemi hovořil a naléhal na to, abychom to udělali kvůli dobrým vztahům s firmou General Dynamics," řekl LN Kalousek

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy