Pospíšil váhá mezi TOP 09 a STAN. Je to jako po rozvodu rodičů, říká možný kandidát na Hrad

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 2. 2017 12:27
Europoslanec Jiří Pospíšil, který patří podle výsledků ve volbách k nejpopulárnějším českým politikům, se rozhoduje mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými. Zatím naposledy se objevil na tiskové konferenci STAN, podle svých slov má ale stejně blízko k oběma stranám. Pospíšil chce zároveň do června oznámit, zda bude kandidovat na prezidenta. Nyní se chystá besedovat po celé zemi s lidmi z takzvané Kroměřížské výzvy, což je iniciativa, která "hledá" protikandidáta Miloši Zemanovi.
Europoslanec Jiří Pospíšil (uprostřed) na tiskové konferenci Starostů a nezávislých.
Europoslanec Jiří Pospíšil (uprostřed) na tiskové konferenci Starostů a nezávislých. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Europoslanec Jiří Pospíšil, který v minulosti prošel Občanskou demokratickou aliancí (ODA), Občanskou demokratickou stranou (ODS), se musí znovu rozhodovat, kam se jako politik zařadí. Rozpadlo se totiž spojenectví mezi TOP 09 a Starosty a nezávislými (STAN), na jejichž kandidátce se dostal do Evropského parlamentu. Europoslanec říká, že je připraven spolupracovat s oběma uskupeními, když o jeho podporu budou stát.

Když tento týden Starostové a nezávislí pořádali tiskovou konferenci k evropské směrnici o držení zbraní, připojil se k ní i Pospíšil. A to i přesto, že na společnou kandidátku do Evropského parlamentu jej vyslala TOP 09 - stejně jako dalšího europoslance Luďka Niedermayera.

"Oba jsme sice za TOP 09, ale protože Luděk má na směrnici ohledně držení zbraní jiný názor než já, tak jsem šel na tiskovou konferenci STAN. Mám totiž stejný názor jako europoslanec za STAN Stanislav Polčák," vysvětloval Pospíšil, který je nestraníkem.

Jak pro vedení STAN, tak TOP 09 je ale hodně žádaným "zbožím", protože průzkumy veřejného mínění i volby opakovaně potvrzují Pospíšilovu velkou popularitu. Politik ale zatím nechce říct, ke komu se přidá.

"Považuji za férové věnovat se oběma subjektům, protože jsem kandidoval na jejich kandidátce a slíbil jsem oběma spolupráci," odpovídá Pospíšil a svou situaci přirovnává k rozvodu rodičů. "Cítím se jako po rozvodu, chci mít s oběma co nejlepší vztahy. Jsou to dva rodiče a záleží na tom, který chce mou podporu. Když budou chtít, abych s nimi spolupracoval a jezdil například na besedy či přednášky, rád to udělám," říká Pospíšil a připomíná, že v kampani do loňských krajských voleb takto podpořil TOP 09.

Čeká, kdo půjde proti Zemanovi

Pospíšil zároveň patří mezi ty, o kterých se mluví jako o možných kandidátech na prezidenta. Zda bude kandidovat, ale dosud váhá. Rozhodnutí chce oznámit až v červnu.

"Nejsem stále rozhodnutý, své rozhodnutí sdělím v průběhu jara. Teď se budu účastnit debat Kroměřížské výzvy. Nabídli mi možnost jezdit po veřejných debatách, takže se těším na debaty s občany. Teprve po těchto debatách řeknu jasné rozhodnutí, jestli kandidovat budu, nebo nebudu," vysvětluje Pospíšil.

Rozhodovat se prý bude hlavně podle toho, kdo budou protikandidáti Miloše Zemana, s jehož opětovnou kandidaturou Pospíšil počítá.

"Byl bych strašně rád, kdyby se proti Miloši Zemanovi našel kandidát, který bude hodnotově jiný než on a bude mít šanci na úspěch. Pokud tady takový kandidát bude, tak bych ustoupil, protože by má kandidatura takovému člověku ubrala hlasy. To by mě mrzelo, nemělo by to smysl," tvrdí.

Mezi těmi, kteří se už do boje o Hrad přihlásili, takového člověka nevidí. "Mám některé své favority, ale ti zatím říkají, že neví, jak se rozhodnou," reaguje. Zajímavým kandidátem by podle něj byl končící šéf Akademie věd Jiří Drahoš. "Ale není pro mě ani tak podstatné, jestli by to byl on nebo někdo jiný, rozhodující pro mě bude, jaký koncept prezidentství zájemci o Hrad představí," doplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy