Pospíšilův úspěch pomůže ODS, strana získá nového poslance

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
26. 5. 2014 15:40
Kromě Pospíšila opustí lavice Poslanecké sněmovny i Stanislav Polčák a Kateřina Konečná. Na jejich místa usednou náhradníci.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Poslanecká sněmovna brzy změní osazenstvo. Hned tři současní poslanci totiž musí v následujících dnech složit své funkce. Poslanci Kateřina Konečná (KSČM), Stanislav Polčák (TOP 09) a Jiří Pospíšil (bývalý člen ODS) odcházejí do Evropského parlamentu, na jejich místa tak usednou náhradníci.  

Zatímco v případě komunistů a TOP 09 jde spíše o personální formalitu, občanští demokraté poslaneckou výměnu uvítají s nadšením.

Bývalý člen ODS Jiří Pospíšil se do Sněmovny sice dostal za ODS, ze strany však o tři měsíce později po dlouhodobých neshodách a kvůli oboustranné ztrátě důvěry na konci ledna vystoupil. Ve volbách do Evropského parlamentu již kandidoval za konkurenční TOP 09 jako nezávislý kandidát.

"V květnových volbách jsme nezískali pouze dva mandáty do Evropského parlamentu, ale také jedno křeslo v Poslanecké sněmovně. Jakmile Pospíšilovi jeho mandát ve Sněmovně skončí, jeho místo připadne Občanské demokratické straně," nechal se těsně po vyhlášení výsledků evropských voleb slyšet Petr Fiala, předseda ODS.

Funkce musí složit do 1. července

Nové členy Sněmovny Lea Luzara (KSČM), Martina Plíška (TOP 09) a Vladislava Vilímce (ODS) mezi sebou papírově uvítají stávající poslanci 1. července. Tedy v den, kdy Evropský parlament bude poprvé v novém složení zasedat ve Štrasburku a novopečení europoslanci budou uvedeni do funkce.

Konečná, Polčák a Pospíšil slibují, že své poslanecké funkce složí nejpozději k prvnímu červencovému dni. Jejich náhradníci, noví členové Sněmovny, ale fakticky do poslaneckých lavic zasednou až v polovině září, kdy se Poslanecká sněmovna poprvé sejde po tradičních letních prázdninách.

Kam povedou první kroky nových poslanců, si zatím nikdo z nich netroufne odhadnout. Jisté je, že po odcházející trojici zůstanou volná místa hned ve čtyřech výborech. Konečná i Polčák shodně působí ve dvou výborech, v zahraničním, pro životní prostředí, ústavně právním a mandátovém a imunitním.     

Komunální i parlamentní politika

Leo Luzar, člen KSČM a zastupitel města Ostrava, musí své budoucí působení v jednom ze sněmovních výborů nejdříve konzultovat se svými spolustraníky.

"Doposud jsem se pohyboval pouze v komunální politice, v parlamentní tedy budu nováček. Mé případné členství ve výboru proto nechám na našich zkušených zástupcích v Parlamentu, kteří mě i moje profesní pozadí již docela znají," komentoval své nově nabyté angažmá Luzar.    

Svého místa na ostravské radnici se zatím vzdávat nechce. "Zůstanu v zastupitelstvu do konce volebního období. Co se týče podzimních komunálních voleb, kandidátky zatím nejsou sestavené, nechtěl bych ale být sběratelem funkcí," řekl Luzar.

Plíšek z TOP 09 do února působil jako náměstek pro legislativu a právo na ministerstvu zdravotnictví. "Poslanci jsou již do výborů rozděleni, takže moje působení bude záviset i na debatě s vedením poslaneckého klubu TOP 09 a panem Polčákem. Jsem právník, zároveň jsem působil na ministerstvu zdravotnictví, takže oblasti se zaměřením ústavně právním a zdravotním by připadaly v úvahu," řekl Plíšek.

Vladislav Vilímec, poslední z nových poslanců a místostarosta obce Kdyně, by se nejraději viděl v rozpočtovém výboru. "Jsem profesí ekonom a v rozpočtovém výboru jsem působil od roku 2010 do rozpuštění Sněmovny v roce 2013, poslední rok a půl jako místopředseda, takže tato oblast mi je nejbližší," uvedl Vilímec.   

Také Vilímec se nechce vzdát své funkce v regionální politice. "V zastupitelstvu Kdyně jsem od roku 1990. Zastupitelskou funkci jsem vykonával současně s poslaneckou již v minulosti a nehodlám se jí vzdávat ani nyní," řekl. Navíc by rád kandidoval i v podzimních komunálních volbách.

"ODS v našem regionu v porovnání s ostatními získala v loňských parlamentních volbách asi 13 procent hlasů, máme tedy poměrně slušné šance uspět," dodal Vilímec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy