Pospíšil jako výjimka potvrzující pravidlo. Ostatní přeběhlíci daleko nedoběhli

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 5. 2014 17:50
Do volebního boje se totiž pustili na kandidátkách nově vzniklých nebo marginálních stran.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým – Ačkoli nejlepší skóre preferenčních hlasů v evropských volbách získal „přeběhlík“ z ODS Jiří Pospíšil, většině převlékačů dresů se už tak dobře nevedlo. Do volebního boje se totiž pustili na kandidátkách nově vzniklých nebo marginálních stran.

Tak například pohled na kandidátku někdejší strany Jany Bobošíkové Česká suverenita nabízí skutečně široký exkurz do historie českých politických stran. Lídryně Jana Volfová stihla od 90. let vystřídat čtyři partaje od ČSSD přes Stranu důstojného života a Nezávislé demokraty až po Suverenitu.

Šestka kandidátky senátor Vladimír Dryml zase prošel sociální demokracií i Stranou práv občanů Zemanovci (strana – dnes již bez prezidentova jména – si dala v eurovolbách pauzu). A na jedenácté místo Suverenita postavila legendární skokanku Olgu Zubovou, která po poslaneckém angažmá za Stranu zelených stihla kandidovat za ČSSD i za jí založenou Demokratickou stranu zelených.

Sečteno a podtrženo, trio přeběhlíků dohromady nezískalo ani tisícovku preferenčních hlasů.

Podobně tristně dopadla i strana Republika, kterou si založili dva bývalí členové Věcí veřejných Michal Babák a Otto Chaloupka. Chaloupka jako lídr obdržel celých 260 preferenčních hlasů, další exposlankyně Věcí veřejných Jana Drastichová ho z 6. místa podpořila 50 hlasy.

Straně nepomohli ani dva bezpartijní senátoři v první pětce Miroslav Krejča a Pavel Lebeda, kteří se na kandidátku Republiky dostali poté, co opustili řady ČSSD.

Nutno říci, že dobře nedopadla ani další ze stran odštěpených od Věcí veřejných – VIZE 2014. Ta vznikla ze strany LIDEM Karolíny Peake, dnes již ovšem funguje bez bývalé ministryně. Vize místo na bývalé poslance VV vsadila na známé tváře Martina Zounara a Vladimíra Šmicera, ti dohromady přinesli jen něco přes 1100 hlasů.

Úspěch nezaznamenali ani bývalí zelení, kteří si založili Liberální politickou stranu. Bývalá poslankyně za zelené Kateřina Jacques si z pátého místa připsala 480 hlasů, někdejší šéf strany Martin Bursík na 28. místě sesbíral 377 bodů.

Ubránil se tak alespoň výsledku konkurenčního hnutí ANTIBURSÍK – STOP EKOTERORU!, jehož dva kandidáti Ivo Kasal a Martin Dobčák sesbírali 145 hlasů.

Lucie Kudláčková

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy