Ne film, ale realita. Krobot v katastrofickém traileru upozorňuje na změny klimatu

tok tok
4. 4. 2019 18:10
"Vítejte ve světě, kde se noční můra stala každodenní realitou," hřmí hlas Miroslava Krobota ve filmových ukázkách, které se budou od 8. dubna promítat v českých kinech. Nejedná se však o trailer na skutečný film, ale o spot organizace Greenpeace, která se snaží upozornit na dopady změn klimatu.
Na změny klimatu v českých kinech upozorní trailer na katastrofický film | Video: GreenpeaceCzech

Cílem kampaně je posbírat co nejvíce podpisů pod petici určenou českým politickým špičkám. "Dopady změn klimatu vidíme tady a teď a jen rychlá akce zajistí, že se vyhneme těm nejděsivějším předpovědím a předáme planetu dalším generacím v jakž takž uspokojivém stavu," uvádí člen Greenpeace Jan Freidinger a vyzývá lidi nejen k snížení vlastní uhlíkové stopy, ale také k tlaku na politiky a instituce.

"Od Evropy se očekává, že v boji se změnou klimatu přijde s ambiciózním plánem. Pokud Evropa selže, nemůžeme očekávat, že další velcí znečišťovatelé, jako například Čína, budou dostatečně konat," říká Freidinger.

Svůj hlas spotu propůjčil herec a režisér Miroslav Krobot. "Já jsem na to dost citlivý. Třeba v porovnání s politickými událostmi pokládám to loňské sucho za daleko větší problém," uvedl.

Česká republika má jedny z nejvyšších emisí skleníkových plynů na osobu v Evropě. Podle Greenpeace vláda nemá jasný plán, jak se situací kolem vysokých emisí naložit, a zároveň blokuje přijetí společných evropských smluv na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030.

Klima se mění rychleji, než vědci čekali. Na změnu máme podle klimatologů jen 12 let

Klima se mění rychleji, než vědci čekali. Na změnu máme podle klimatologů jen 12 let | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy