Rychlotitul práv získalo 400 lidí, třeba i děti Mrázka

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 10. 2009 17:06
Z toho 35 lidí vystudovalo magisterské studium v době kratší než 3 roky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Akreditační komise vypočítala, že na právnické fakultě v Plzni vystudovalo více než 400 lidí magisterský obor za méně než čtyři roky.

"U 80 procent z nich bude zřejmě vše v pořádku," řekla Aktuálně.cz vedoucí komise politoložka Vladimíra Dvořáková. "Ale rozhodně není zvykem, aby tak vysoký počet studentů dostudoval tak rychle. Podle mého názoru měl tento nestandardní postup sloužit k tomu, aby se v něm skrylo zrychlené studium u některých lidí."

Podle Dvořákové se jako nejproblematičtější jeví studium 35 lidí. Ti totiž vystudovali na magistra v době kratší než tři roky. A to aniž by předtím studovali jinou vysokou školu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Vladimíry Dvořákové: Fakulta právnická v Plzni aneb Kde je vlastně problém

Podle informací Aktuálně.cz mezi lidmi, kteří získali titul v podezřele krátké době, jsou například obě děti zastřeleného bosse podsvětí Františka Mrázka. Michal a Monika Mrázkovi studovali na plzeňské právnické fakultě ve stejném období - od září 2003 do května 2005.

Ministerstvo školství nyní připravuje trestní oznámení. Akreditační komise by měla do konce tohoto týdne dostat podklady k pracem, na jejichž základě získali studenti titul JUDr.

Komise bude chtít zjistit, jaká byla témata těchto prací a kde jsou uložena. Na konci listopadu by pak měla Akreditační komise definitivně rozhodnout o dalším osudu fakulty.

Podle Dvořákové byl na právnické fakultě v Plzni vytvořen specifický systém. "Systém, který umožňoval vytvářet síť mezi policisty, advokáty, podnikateli a lidmi ze státní správy," říká Dvořáková. "Je to hodně nebezpečné. Musí to vyšetřit někdo jiný, nikoliv akreditační komise."

Cena pro Kindla

Mezi známými osobnostmi, které absolvovaly plzeňská práva a jejichž disertační práce nejsou k nalezení, patří také primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS).

Ta svoji práci obhajovala v roce 2005 na katedře občanského práva, které vedl bývalý děkan fakulty Milan Kindl.

Řápková si sice nepamatuje, kdo její práci vedl, za zmínku však stojí, že Kindl bydlí v Chomutově, kde má také svoji advokátní kancelář.

"Ano, s panem doktorem Kindlem se znám," řekla Řápková Aktuálně.cz. "Moji práci jsme spolu konzultovali. Ale zda ji vedl on to si nevzpomínám."

Stejně tak si primátorka nevybavuje, proč se rozhodla pro studium právě na této fakultě. "Chtěla jsem být konkurzní správkyní, a k tomu jsem potřebovala vystudovat práva," říká. "Asi jsem si vybrala Plzeň, protože tam byla větší pravděpodobnost, že se tam dostanu."

Rok poté, co Řápková získala na jeho katedře magisterský titul, udělila primátorka Řápková podle zjištění Aktuálně.cz Kindlovi cenu Jiřího Popela, kterou město Chomutov uděluje osobnostem za přínos městu.

"Moje iniciativa to nebyla," vystěvluje Řápková. "Občany na cenu navrhují občané a komise města je pak vybere. Pan doktor Kindl je jediný děkan ve městě a je významnou osobností."

Podle Řápkové je celá aféra pouze důsledkem "nepořádku" na fakultě.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ve věku 89 let zemřel divadelní teoretik a učitel Jan Císař

Ve věku 89 let ve středu zemřel divadelní teoretik, kritik, historik a pedagog Jan Císař. Na svém facebooku o tom informovala Divadelní fakulta Akademie múzických umění, se kterou byl spjat sedm desítek let. Poté, co na škole počátkem 50. let vystudoval divadelní vědu, začal brzy působit na DAMU jako pedagog, krátce byl i jejím děkanem. Vedl některá regionální divadla, byl dramaturgem Národního divadla a dlouhá léta se věnoval amatérské scéně.

Jan Císař se narodil 28. ledna 1932 v Hradci Králové. V roce 1951 odmaturoval na gymnáziu a po absolutoriu na DAMU a skončení aspirantury odešel do Vesnického divadla, kde do roku 1960 působil jako dramaturg. Učit začal externě - estetiku a dějiny českého divadla, což byl předmět, kterému vedle dramaturgie a teorie divadla zůstal věrný až do podzimu 2019.

V dalších letech pracoval v redakci časopisu Divadlo a v roce 1963 se stal šéfredaktorem Divadelních novin, které se za jeho vedení rozšířily na Divadelní a filmové noviny. Své články věnované teorii divadla a divadelní kritice začal publikovat i jinde.

V letech normalizace se Jan Císař začal také intenzivně věnovat významné části českého divadla, divadlu amatérskému, jehož se stal všeobecně uznávaným patronem. "Působení profesora Jana Císaře v českém divadle bylo mnohostranně záslužné. V mnoha ohledech představoval kontinuitu české divadelní kultury a také kontinuitu českého vysokého divadelního školství. A představoval také nejlepší vzdělanecké tradice této kontinuity, které se tu i v těžkých dobách přece jen aspoň v dosahu jeho působení udržovaly a i dnes udržují," uvádí vedení fakulty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy