Titul bakaláře na ministra nestačí, tvrdí Zeman. Lipavského nejmenuje ze čtyř důvodů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
10. 12. 2021 13:58
Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčítá mu nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Ústava podle Zemana neukládá povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Výhrady má i k dalším kandidátům na ministry, ty ale jmenuje.
Jan Lipavský s prezidentem Milošem Zemanem.
Jan Lipavský s prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Jiří Ovčáček

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) již dříve řekl, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Další postup chce oznámit po pondělní schůzce se Zemanem. S žalobou k Ústavnímu soudu souhlasí i další předsedové stran vznikající vládní koalice.

Zeman své stanovisko zveřejnil poté, co se sešel se všemi kandidáty na ministry v nové vládě Petra Fialy. V pátek v Lánech jako posledního přijal uchazeče o místo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Nemluvil zatím s kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), který měl pozitivní test na koronavirus.

"U některých kandidátů se ukázalo, že se věcné problematice jim přisouzených resortů v minulosti nevěnovali, což zakládá riziko deficitu odborné kompetence," uvedl mluvčí ve stanovisku prezidenta. "Nicméně, ve snaze přispět k ustavení nové vlády neodmítne prezident republiky svůj podpis na jmenování těchto osob, pouze na problém nízké odbornosti a preference politických, respektive stranických funkcí, upozornil předsedu vlády," dodal.

Výjimkou je ale Lipavský, kterého Zeman podle svého mluvčího odmítá jmenovat ze čtyř důvodů. Má podle něj nízkou kvalifikaci, protože absolvoval jen bakalářské studium. Odkázal se na informace týdeníku Euro, podle kterého byla závěrečná bakalářská práce Lipavského hodnocena "nejhorší možnou známkou". V minulosti Zeman dočasně pověřil řízením stejného ministerstva Jana Hamáčka (ČSSD), který pouze s maturitou zastával i funkci ministra vnitra a prvního místopředsedy vlády.

Kandidátovi na šéfa české diplomacie vyčítá prezident Zeman "distancovaný postoj" ke spolupráci se zeměmi Visegrádu (Slovensko, Polsko, Maďarsko) a ke vztahu s Izraelem, což podle prezidenta je v rozporu s programovým prohlášením. Lipavský opakovaně odmítl tvrzení, že s těmito zeměmi nechce spolupracovat.

Zeman dále v prohlášení píše, že posledním důvodem, proč Lipavského nechce jmenovat, je jeho "veřejný návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky." Takový návrh přitom nevznesl Lipavský, ale německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU), jak psalo Právo v roce 2019. Lipavský nápad pouze komentoval s tím, že jde o dobrou myšlenku.

"Prezident republiky konstatuje, že ústava neukládá prezidentu republiky povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Naopak, ústavodárcův výraz 'návrh' implikuje, že tento návrh může být jak přijat, tak odmítnut, jinak by nebyl návrhem," dodal ve stanovisku prezidentův mluvčí.

Lipavský deníku Aktuálně.cz napsal, že prezident nemá právo odmítnout jeho nominaci na ministra zahraničí. "Reprezentuji a chci prosazovat koaliční program vznikající vlády, která se jasně opírá o hlasy lidí ve volbách. Není možné z těchto principů ustupovat. Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl," reagoval Lipavský.

Za nominací Lipavského na ministra zahraničí stojí i Piráti a předsedové dalších koaličních stran budoucí vlády. Předseda Pirátů Ivan Bartoš zopakoval, že jde o kvalitního a kompetentního kandidáta.

Za Lipavského se postavil i někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Pro Právo uvedl, že je Lipavský nejlepší možný adept na ministra zahraničí ve své generaci.

VIDEO: Zeman dříve tvrdil, že prezident nemá kádrovat ministry

Miloš Zeman v roce 1998: Ústava platí pro každého, ministerské veto je s ní v rozporu | Video: TV Nova
 

Právě se děje

Další zprávy