Ticho a izolace. Kardinál Vlk popsal, jak se volí papež

ČTK ČTK
27. 2. 2013 10:47
Miloslav Vlk se volby papeže účastnil v roce 2005, nyní už kvůli věku volit nemůže
Foto: Jan Langer

Praha - V obyčejných litinových kamnech vzniká kouř, kterým se ze Sixtinské kaple oznamuje světu, že kardinálové zvolili nového papeže.

V týchž kamnech se také pálí lístky, na které kardinálové píšou a kterými volí toho, koho by chtěli vidět na papežském stolci, vzpomíná na jedinečnou událost svého života kardinál Miloslav Vlk.

Volby papeže se účastnil jedinkrát, v roce 2005. Poprvé s ním však volila také většina jeho tehdejších kolegů.

Březnového volebního konkláve, jehož začátek ještě nebyl určen, se již účastnit nemůže, protože překročil stanovenou věkovou hranici 80 let. 

Ve středu ale odlétá do Vatikánu, aby se zúčastnil večeře na rozloučenou s abdikujícím papežem Benediktem XVI.

Proceduru výběru nové hlavy římskokatolické církve popisuje zvláštní dokument předchozího papeže Jana Pavla II. z roku 1996. Kardinál Vlk řekl, že navázal na tisíciletou tradici a shrnul předpisy z různých starších dokumentů do jednoho.

Potvrdil a upravil mimo jiné přísnou izolaci volících kardinálů v době konkláve od veřejnosti.

Nesmějí komunikovat písemně, telefonicky či jakkoli jinak s vnějším světem, ani v penzionu svaté Marty, kde jsou všichni ubytováni a kde se stravují, ani v samotné kapli.

V kapli hledají odposlechy

Sixtinskou kapli, jak připomíná Vlk, ještě před volbou v moderní době pořádně prohlédnou, aby se vyloučil odposlech. Za porušení tajnosti celé volby hrozí vyloučení z církve, ale kardinál Vlk nepamatuje, že by se exkomunikace někdy uplatnila.

V kapli, kam kardinálové dorazí slavnostně oděni průvodem, jsou jen oni sami, papežský ceremoniář a řeholníci, kteří jsou kardinálům k ruce.

Všichni kardinálové se musejí u stolu před oltářem a pod honosnou klenbou s nádhernými freskami dotknout evangeliáře a pronést osobní přísahu, což Vlk vnímal jako velmi působivé a slavnostní.

V kapli při volbě sedí podle stanoveného pořádku, podle služebního a také skutečného stáří. Nevedou se tam žádné diskuse o kandidátech.

Každý volí podle sebe

Každý podle Vlka už volí jen podle svého osobního přesvědčení. Kardinálové na lístek pod text "Volím nejvyššího pontifika" napíšou jméno, lístek přeloží a popořadě jdou k oltáři a vhodí jej do urny.

Pokud by v urně bylo méně či více lístků než volitelů, je volba neplatná a lístky se spálí.

Lístky se sečtou a nahlas se z nich předčítají jména. Po každém kole se zapíše, kolik kdo dostal hlasů.

Tyto záznamy se nakonec zapečetí a uloží do tajných archivů, uvedl Vlk. Volba končí tehdy, když jeden z kardinálů získá dvě třetiny hlasů přítomných kolegů.

Zvolený papež musí prohlásit, že volbu přijímá, a oznámit, jak se chce jako papež jmenovat.

Se zužujícím se výběrem po jednotlivých kolech má prý adept dost času si to rozmyslet, soudí Vlk.

Pak všichni novému papežovi vyjadřují úctu a poslušnost. Z kamen může začít stoupat dým bílé barvy, jímž se oznamuje zvolení nové hlavy církve.

Požadované barvy kouře se podle Vlka dosahuje zvláštní příměsí.

 

Právě se děje

Další zprávy