Benedikt XVI. bude i po rezignaci používat titul papež

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 2. 2013 17:25
Odstupující hlava katolické církve si rovněž ponechá jméno
Titul si Benedikt XVI. ponechá, lesklé roucho ale odloží.
Titul si Benedikt XVI. ponechá, lesklé roucho ale odloží. | Foto: Reuters

Vatikán - Benedikt XVI. bude papežský titul používat i po své čtvrteční rezignaci. Jen k němu přidá slovo "emeritní".

"Oficiální oslovení tak bude znít ´Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní papež,´ nebo ´Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní pontifik římský´," informoval vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

Po odchodu z funkce bude Benedikt XVI. nosit prosté bílé roucho, čímž se vzdá papežského lesku. Hlava římskokatolické církve opustí funkci na konci svého pracovního dne ve čtvrtek ve 20 hodin SEČ, a to bez jakékoliv zvláštní ceremonie.

Pouze se dopoledne rozloučí se všemi kardinály, kteří v tu dobu budou ve Vatikánu přítomní. Už v 17 hodin odletí vrtulníkem do letního sídla papežů v Castel Gandolfo, které se nachází 25 kilometrů jižně od Říma.

Ještě ve středu čeká papeže poslední veřejné vystoupení na Svatopetrském náměstí, které doprovodí modlitbou. Rezervováno bylo na 50 tisíc místenek. Desetitisíce dalších lidí se očekávají v přilehlých veřejných prostranstvích.

Události se podle České biskupské konference zúčastní také přibližně 200 věřících z různých českých farností společně s kněžími i seminaristy. Svou přítomností chtějí podle organizátorů čeští věřící vyjádřit vděčnost odstupujícímu papeži za jeho pontifikát a zároveň mu poděkovat za vřelý vztah, který Benedikt XVI. choval k České republice.

Děkan kardinálského sboru kardinál Angelo Sodano rozešle pozvánky vybraným kardinálům k přípravě volby nového papeže hned následujícího dne. Podle Lombardiho by se k tomuto úkolu neměli sejít dříve než v pondělí.

Papež si v posledních hodinách ve svém úřadu dělá pořádek v písemnostech. Oficiální dokumenty mají být archivovány a soukromé poznámky si odnese s sebou do svého nového sídla.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy