reklama
 
 

Benedikt XVI. bude i po rezignaci používat titul papež

26. 2. 2013 17:25
Odstupující hlava katolické církve si rovněž ponechá jméno

Vatikán - Benedikt XVI. bude papežský titul používat i po své čtvrteční rezignaci. Jen k němu přidá slovo "emeritní".

"Oficiální oslovení tak bude znít ´Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní papež,´ nebo ´Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní pontifik římský´," informoval vatikánský mluvčí Federico Lombardi.

Po odchodu z funkce bude Benedikt XVI. nosit prosté bílé roucho, čímž se vzdá papežského lesku. Hlava římskokatolické církve opustí funkci na konci svého pracovního dne ve čtvrtek ve 20 hodin SEČ, a to bez jakékoliv zvláštní ceremonie.

Pouze se dopoledne rozloučí se všemi kardinály, kteří v tu dobu budou ve Vatikánu přítomní. Už v 17 hodin odletí vrtulníkem do letního sídla papežů v Castel Gandolfo, které se nachází 25 kilometrů jižně od Říma.

Ještě ve středu čeká papeže poslední veřejné vystoupení na Svatopetrském náměstí, které doprovodí modlitbou. Rezervováno bylo na 50 tisíc místenek. Desetitisíce dalších lidí se očekávají v přilehlých veřejných prostranstvích.

Události se podle České biskupské konference zúčastní také přibližně 200 věřících z různých českých farností společně s kněžími i seminaristy. Svou přítomností chtějí podle organizátorů čeští věřící vyjádřit vděčnost odstupujícímu papeži za jeho pontifikát a zároveň mu poděkovat za vřelý vztah, který Benedikt XVI. choval k České republice.

Děkan kardinálského sboru kardinál Angelo Sodano rozešle pozvánky vybraným kardinálům k přípravě volby nového papeže hned následujícího dne. Podle Lombardiho by se k tomuto úkolu neměli sejít dříve než v pondělí.

Papež si v posledních hodinách ve svém úřadu dělá pořádek v písemnostech. Oficiální dokumenty mají být archivovány a soukromé poznámky si odnese s sebou do svého nového sídla.

autoři: Zahraničí, ČTK | 26. 2. 2013 17:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama