Benedikt změnil pravidla, volba papeže může začít dříve

Zahraničí Zahraničí
25. 2. 2013 13:48
Konkláve se díky dekretu může sejít už v první půli března
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Vatikán/Edinburgh - Volba nástupce Benedikta XVI. se bude moci uskutečnit už v první polovině března, tedy dříve než 15 dní po papežově ohlášeném odchodu.

Pravidla konání konkláve, tedy shromáždění kardinálů, jež hlavu katolické církve vybírá, změnil sám Benedikt XVI., který úřad opustí 28. února.

Vatikán o chystaném vydání dekretu motu proprio (z vlastní iniciativy) informoval už minulý týden, o jeho obsahu ale nebylo nic známo. Až nyní se tak potvrdily spekulace, že Benedikt chce volbu svého nástupce uspíšit.

Skotský kardinál rezignoval

Oznámení přišlo ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že rezignoval skotský kardinál Keith O'Brien, nejvýznamnější představitel katolické církve ve Velké Británii.

Důvodem odchodu jsou nařčení, že se v 80. letech "choval nevhodně" k dalším duchovním. Média dokonce hovořila o sexuálním zneužívání.

"Děkuji Bohu za všechno dobro, které jsem byl schopen činit. Za všechna selhání se omlouvám těm, jichž se dotkla," napsal zanedlouho pětasedmdesátiletý kardinál v prohlášení.

V praxi to znamená, že se volby nového papeže nezúčastní. "Nechci, aby se mediální pozornost v Římě zaměřila na mě namísto papeže Benedikta XVI. a jeho nástupce," vysvětlil O'Brien.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy