reklama
 
 

Benedikt změnil pravidla, volba papeže může začít dříve

25. 2. 2013 13:48
Konkláve se díky dekretu může sejít už v první půli března

Vatikán/Edinburgh - Volba nástupce Benedikta XVI. se bude moci uskutečnit už v první polovině března, tedy dříve než 15 dní po papežově ohlášeném odchodu.

Pravidla konání konkláve, tedy shromáždění kardinálů, jež hlavu katolické církve vybírá, změnil sám Benedikt XVI., který úřad opustí 28. února.

Vatikán o chystaném vydání dekretu motu proprio (z vlastní iniciativy) informoval už minulý týden, o jeho obsahu ale nebylo nic známo. Až nyní se tak potvrdily spekulace, že Benedikt chce volbu svého nástupce uspíšit.

Skotský kardinál rezignoval

Oznámení přišlo ve stejný den, kdy vyšlo najevo, že rezignoval skotský kardinál Keith O'Brien, nejvýznamnější představitel katolické církve ve Velké Británii.

Důvodem odchodu jsou nařčení, že se v 80. letech "choval nevhodně" k dalším duchovním. Média dokonce hovořila o sexuálním zneužívání.

"Děkuji Bohu za všechno dobro, které jsem byl schopen činit. Za všechna selhání se omlouvám těm, jichž se dotkla," napsal zanedlouho pětasedmdesátiletý kardinál v prohlášení.

V praxi to znamená, že se volby nového papeže nezúčastní. "Nechci, aby se mediální pozornost v Římě zaměřila na mě namísto papeže Benedikta XVI. a jeho nástupce," vysvětlil O'Brien.

autor: Zahraničí | 25. 2. 2013 13:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama