TI: Za změnami zákona o veřejných zakázkách je lobbing

ČTK ČTK
23. 9. 2011 12:25
Transparency International napadá pozměňovací návrhy Milana Urbana a Petra Bendla

Praha - Jednoznačné lobbistické tlaky zájmových skupin vidí česká pobočka Transparency International (TI) za pozměňovacími návrhy k zákonu o veřejných zakázkách.

Ty v hospodářském výboru sněmovny předložili poslanci Milan Urban (ČSSD) a Petr Bendl (ODS).

Podle TI mají jejich návrhy jednoznačně za cíl oklestit dopad chystané normy.

"Návrhy jsou dobře mířeným útokem na transparentnost a zveřejňování informací o veřejných zakázkách," uvedl ředitel TI David Ondráčka v páteční tiskové zprávě.

Podle něho jsou v naprostém rozporu s protikorupční strategií vlády i s evropským právem a rozhodnutími Soudního dvoru EU.

Poslanci navrhli výjimky pro takzvané sektorové zadavatele, například v energetice, plynárenství, teplárenství nebo vodárenství, jejichž povinnosti by měly ze zákona o veřejných zakázkách úplně vypadnout nebo být omezeny.

"Je zřejmé, že takový stav by velmi vyhovoval velkým sektorovým zadavatelům, například ČEZ," uvádí TI.

Nevládní organizace přitom "nechává k další úvaze, proč tito poslanci předkládají zrovna tyto návrhy, ze kterých je silně cítit účelový lobbing zájmových skupin" a žádá je o zdůvodnění takových návrhů.

Novela by měla platit od února či března

Novela zákona o veřejných zakázkách, která má více zprůhlednit jejich zadávání, by mohla začít platit od února či března. Ministerstvo pro místní rozvoj chce, aby zákon prošel legislativním procesem do konce roku.

Transparency International se práce na přípravě této normy podílí od počátku a vládní návrh zákona, který je kompromisem s řadou pozitivních změn, podporuje.

"Je zřejmé, že se kolem něj dnes odehrávají lobbistické orgie, ale tyto návrhy míří na samotnou podstatu veřejného zadávání v ČR," uvádí organizace v tiskové zprávě.

Konečná cena zakázek bude muset být známá předem

Zákon má například odstranit možnost vypisování těchto zakázek tak, aby soutěž vyhrál předem vybraný zájemce.

Zavádí také pojem významné veřejné zakázky, u nichž bude přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, na úrovni samospráv zastupitelstvo.

Limit pro povinné vypsání veřejné zakázky se má snížit na jednotnou hranici milion korun. Nově bude povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky.

Zákon uloží také zveřejnit všechny smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky. Zadavatelé budou mít zároveň povinnost uchovávat dokumentaci o veřejných zakázkách po dobu deseti let.

 

Právě se děje

Další zprávy