Liberec - "Neničte nám domovy," vzkázali obyvatelé Podještědí úředníkům ministerstva životního prostředí.
Před budovu inspektorátu životního prostředí v Liberci přišli podpořit své vyjednavače - dopoledne se zde totiž začalo vážně jednat o zřízení chráněného ložiska uranu u obce Kotel. Má o něj zájem státní podnik Diamo.
Vytvoření takzvané ochrany ložiska je prvním krokem ke skutečné těžbě. Po jejím vyhlášení se může těžit téměř hned, ale třeba také za deset či patnáct let. Už z její existence však plynou pro místní mnohá omezení. Například se zde nesmí stavět.
"Vydrancují to tam a zničí jen proto, aby se napakovala hrstka lidí. Pětačtyřicet let se o tom, že v Podještědí je ložisko uranu, ví a nikdo za celou dobu ho nechtěl chránit. Až teď," komentoval snahy státního podniku Diamo jeden z hlavních odpůrců těžby uranu - Josef Jadrný z Janova Dolu. "A najednou na to tlačí, aby to bylo co nejdříve," dodává pochybovačně.
Uran na Aktuálně.cz
- Těžaři mají v Česku smůlu, Bursík jim nic nepovolil
- Uran na Vysočině zůstává pod zemí. Boj o něj nekončí
- Obrazem: Vítejte v uranovém pekle. Režim tady ničil mukly
- Tady se fárá pro Temelín a rakety. Jak dlouho ještě?
- Půl století s uranem. Jak to bude dál?
Lidé se obávají, že těžba změní krajinu, ve které žijí a že se změní i sociální prostředí. Bojí se, že místo chalup najednou zaplaví jejich vesnice ubytovny.
"Místním naopak přibudou omezení. Nebude se tu moct stavět, obce se nebudou moci rozvíjet a lidé odtud budou odcházet. Na druhou stranu se to tu vylidní," vylíčila hlavní argumenty odpůrců Petra Blahovcová z Kotle u Osečné.
Právě rychlost, se kterou má být nové, chráněné ložisko uranu uznáno, vyvolává u místních pochybnosti. Chystá se totiž nová úprava těžebního zákona, podle níž by samosprávy mohly zasahovat více do rozhodování.
Současná legislativa to však neumožňuje a Diamo je jediným účastníkem správního řízení.
Koneční rozhodnutí dnes ale nepadlo. "Bylo jen ukončeno správní řízení. Zda ložisko získá ochranu či ne rozhodne ministerstvo v několika dalších dnech," sdělil jeden z hlavních vyjednavačů z tábora odpůrců místostarosta Českého Dubu Martin Bobek.
Zda a jaké má těžba uranu v Podještědí šance pak nechtělo do oficiálního verdiktu komentovat ministerstvo životního prostředí .
"Jednání poskytlo podklady pro vydání rozhodnutí," shrnul jeho mluvčí Jakub Kašpar. "Zákon nám moc možností ale nedává," doplnil.
Odpor proti uranu se v Podještědí naplno rozhořel v září loňského roku. Státní podnik Diamo totiž zažádal o vyhlášení chráněného ložiskového území u obce Kotel.
Následně se o tomto záměru dozvěděly místní obce, jejichž vedení prosadilo odklad celé záležitosti, aby ji mohly také projednat.
V prosinci se do boje proti uranu zapojili i obyvatelé obcí, kterých by se těžba uranu nejvíce dotýkala. Založili zde Stranu zelených a občanské sdružení Naše Podještědí, aby měli lepší vyjednávací pozice.
Třicátého prosince pak přímo do Kotle svolali první demonstraci a na ministerstvo životního prostředí přišly první dopisy, které úřad vyzívaly, aby na chráněné ložisko nepřistoupil. To samé se opakovalo o měsíc později, 26. ledna.
Na obě demonstrace přišlo dohromady téměř šest set lidí. Dnes před libereckým inspektorátem jich pořadatelé napočítali sto.