Uran na Vysočině zůstává pod zemí. Boj o něj nekončí

Pavel Baroch
8. 12. 2007 14:50
O český uran, jehož cena roste, mají zájem cizinci
Těžba uranu. Ilustrační foto
Těžba uranu. Ilustrační foto | Foto: DIAMO, s.p.

Brzkov - Ministerstvo životního prostředí podle očekávání nepovolí žádný další průzkum a následnou těžbu uranových ložisek na Vysočině. Tři ze čtyř žádostí společnosti Timex Zdice, která spolupracuje s australskou firmou Uran Limited, už úřad Martina Bursíka zamítl. Poslední, čtvrtá žádost je podle mluvčího ministerstva Jakuba Kašpara těsně před zamítnutím.

"Předpokládali jsme, že to takhle dopadne," řekla Aktuálně.cz Olga Bubníková, spolumajitelka společnosti Timex Zdice. Firma ale nehodlá složit zbraně. O průzkum a případnou těžbu chce bojovat dál.

"Zvážíme, jestli se neobrátíme k soudu, nebo nepodáme další žádosti," řekla Bubníková. Těžaři mají zájem především o oblast v okolí Brzkova, kterou pokládají za nejperspektivnější. Také proto, že je odsud blízko k úpravně uranové rudy státního podniku Diamo, který těží tuto surovinu v Dolní Rožínce.

Bursík nejspíš zamítne i odvolání

První krok k tomu, aby Timex Zdice respektive Uran Limited dosáhly svého, už firmy udělaly. Odvolaly se přímo k ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi proti jedné ze zamítnutých žádostí o vymezení průzkumného území. Podle neoficiálních informací ovšem i toto odvolání skončí v koši, protože Bursíkova poradní komise doporučila žádost zamítnout. 

"Oficiálně jsme ale zatím nic nedostali," připomněla Olga Bubníková ze společnosti Timex Zdice. Proti Bursíkovu rozhodnutí se firma může už jen obrátit k soudu.

Ministerstvo své odmítavé stanovisko k dalšímu průzkumu uranu na Vysočině vysvětluje tím, že to odporuje surovinové politice státu a také nesouhlasu okolních obcí. "Jedním z důvodů je skutečně nesouhlas dotčených obcí," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Cena uranu letí nahoru

Zájem o český uran je vyvolán celosvětovou poptávkou po této surovině. Rusko, Čína či Spojené státy hodlají stavět desítky nových jaderných elektráren, do nichž budou potřebovat palivo. Zatímco  před pěti lety se za kilogram uranu platilo asi 600 korun, teď už je to přibližně 7,5 tisíce.

"Jedním z důvodů našich aktivit je rychlý a kontinuální vzestup ceny uranu a reálný předpoklad, že tento trend bude pokračovat," řekla před časem Aktuálně.cz Olga Bubníková, jednatelka a spolumajitelka firmy Timex Zdice, která s Australany spolupracuje.

O český uran se nezajímají pouze Australané, zájem už potvrdili například Rusové.

V Přibyslavi svítí kanály

Před obnovením těžby varuje ekologické sdružení Calla, podle něhož by těžba znamenala nenávratný zásah do přírody a přinesla by i značné množství radioaktivních a dalších jedovatých odpadů.

Těžba uranu. Ilustrační foto
Těžba uranu. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Australané ovšem tvrdí, že současné metody těžby jsou mnohem šetrnější - k přírodě i k lidem. Všechno by se odehrávalo v podzemí a okolí by se to nijak zvlášť nedotklo. I o tom hodlají přesvědčit místní obyvatele.

"Chceme víc hovořit s lidmi a dát jim co nejvíc seriózních informací," řekl Aktuálně.cz ředitel Uran Limited Wolf Martinick, který nedávno osobně navštívil několik obcí na Vysočině, aby tamní obyvatele získal na svou stranu.

Například v Přibyslavi mají tamní lidé s těžbou uranu špatné zkušenosti. Před listopadem 1989 se se vozila vykutaná ruda na otevřených nákladních vozech přímo přes střed města. "Mám pocit, že nám ještě dnes z toho svítí kanály," poznamenal jeden z tamních obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy