Teploty v Česku překračovaly tropickou třicítku, nejtepleji bylo na Hodonínsku

ČTK ČTK
22. 7. 2022 18:47
Teploty v Česku i v pátek stoupaly nad tropických 30 stupňů Celsia, rekordní maxima jako v předchozích třech dnech ale meteorologické stanice měřící alespoň 30 let nezaznamenaly. Páteční teploty totiž často nestačily na hodnoty z roku 2015, kdy teploměry ukázaly 36 až 37 stupňů Celsia.
Vlna veder zasáhla Evropu. Přišla dřív a intenzivnější, než je obvyklé.
Vlna veder zasáhla Evropu. Přišla dřív a intenzivnější, než je obvyklé. | Foto: Reuters

V pátek bylo nejtepleji ve Strážnici na Hodonínsku, kde bylo naměřeno 35,4 stupně. Teploty nad 30 stupňů Celsia stoupaly zejména na Moravě a ve Slezsku, později odpoledne také v západních, středních a východních Čechách, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nad 35 stupňů jako v pátek se teploty dostaly už v úterý, ve středu nad 36 stupňů a čtvrteční maximum ze Strážnice bylo 37,3 stupně Celsia. V úterý meteorologové zaznamenali 15 nových teplotních maxim, ve středu a ve čtvrtek zhruba po třiceti. 

Kolem 30 stupňů Celsia by se nejvyšší teploty měly v Česku pohybovat i o víkendu, v sobotu může teploměr na východě ukázat i 34 stupňů. Na rozdíl od pátku, kdy jen ráno doznívaly přeháňky z předchozí noci, se v sobotu zejména odpoledne mohou objevit silnější lokální bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu, přívalovým deštěm a kroupami. Napršet může až 30 litrů na metr čtvereční.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce útočník

Britského spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce nedaleko Buffala v USA útočník. Několikrát ho udeřil, než agresora ochranka zpacifikovala, uvedl zpravodaj agentury AP. Rushdie se několik let skrýval poté, co ho v roce 1989 íránský duchovní vůdce Ruholláh Chomejní odsoudil k smrti za údajnou urážku muslimského proroka Mohameda v knize Satanské verše.

 

Zdroj: Zahraničí , Reuters
Další zprávy