Teplo a sucho dělá hmyzu dobře, připravte se na nové škůdce, vzkazují zahrádkářům odborníci

Michal Polák Michal Polák
9. 6. 2018 14:47
Letošní jaro bylo pro hmyz ideální, tvrdí Kamil Holý z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Teplé a suché jaro prospívá hmyzu, letos je ho v přírodě víc než v minulých letech. Zahrádkáři se proto můžou setkat i se škůdci, kteří o sobě řadu let nedali vědět. Objevují se navíc nové druhy pocházející z Asie či Ameriky. Upozorňují na to odborníci, které oslovil deník Aktuálně.cz.

"Třeba v roce 2010 byly jen desetinové počty hmyzu a to bylo tím, že celé jaro propršelo. V letošním roce je to opačně, duben byl abnormálně teplý a suchý," vysvětluje Kamil Holý z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, podle nějž je při takovém počasí úmrtnost hmyzu nejmenší. Takové počasí naopak nevyhovuje houbovým chorobám, kterých je letos méně.

Holý zároveň potvrzuje, že se letos po mnoha letech objevili škůdci, kteří už řadu let neškodili. "V rámci celé České republiky je množství hmyzu standardní, ale nevylučuji, že na některých místech se lidem může zdát, že škůdců je víc než obvykle," dodal.

Podle Jana Jurocha z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se letos lidé budou potýkat především s přemnoženými mšicemi, které se hojně vyskytují na polních plodinách a obilninách.

"Mšice způsobují přímé škody sáním na rostlinách, ale nepřímo škodí i jako významní přenašeči rostlinných virů. Virové choroby rostlin způsobují značné škody především snížením výnosů a kvality produkce," říká Juroch. Společně se mšicemi se však přemnožila také slunéčka východní, která tohoto škůdce požírají.

Entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty UK navíc upozorňuje, že počasí není jediný faktor, který vede k přemnožení škůdců. "Nahrávají tomu také agroekosystémy. V současné době to není vidět, ale bude to velice brzy vidět a bude to velké téma," říká Šípek s odkazem na kůrovcovou kalamitu, která letos zasáhla smrkové lesy v Jeseníkách.

Do Česka migrují škůdci z jiných koutů světa

Vzhledem k vzrůstajícím teplotám a rozvoji především automobilové dopravy se také v Česku objevují druhy hmyzu, které se tu dříve vyskytovaly jen vzácně či vůbec.

"Známý je například výskyt zlatohlávka hnědého. Tento druh byl do roku 2002 v České republice v podstatě vyhynulý. Zmizel přibližně v 60. letech," říká Šípek. Dnes se podle entomologa vyskytuje až v Petrohradu.

Migrace druhů, které jsou součástí evropské fauny, podle Šípka nepředstavuje problém, protože hmyz si s sebou přináší i vlastní parazity a nemoci, takže je jeho regulace samovolná. Horší je migrace druhů, které pochází ze Severní Ameriky nebo Asie.

"Zhruba od roku 2016 je hodně na vzestupu zavíječ zimostrázový, což je můra, která se živí zimostrázem, rostlinou hojně využívanou v živých plotech," vysvětluje Šípek. Zavíječ pochází z Asie, takže u nás nemá své obvyklé parazity, a není tak přirozeně regulován.

Také Juroch potvrzuje, že se v Česku v posledních letech vyskytují nové druhy, které škodí zemědělcům. Často se jedná o škůdce ovocných stromů jako tmavka švestková a vrtule višňová. "Vzniklé škody ale bude možné vyhodnotit až po skončení této vegetační sezony," říká Juroch, který ale nepředpokládá, že škody na stromech budou fatální.

Dodává, že letos v ústavu dostávají zprávy o škodách způsobené listokazem zahradním. "Jedná se sice o mimořádný, avšak pouze lokální škodlivý výskyt tohoto brouka," uzavírá Juroch. 

Místo hustých lesů paseky a holoseče. Sledujte následky řádění kůrovce z dronu | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 57 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy