Teplo a sucho dělá hmyzu dobře, připravte se na nové škůdce, vzkazují zahrádkářům odborníci

Michal Polák Michal Polák
9. 6. 2018 14:47
Letošní jaro bylo pro hmyz ideální, tvrdí Kamil Holý z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Teplé a suché jaro prospívá hmyzu, letos je ho v přírodě víc než v minulých letech. Zahrádkáři se proto můžou setkat i se škůdci, kteří o sobě řadu let nedali vědět. Objevují se navíc nové druhy pocházející z Asie či Ameriky. Upozorňují na to odborníci, které oslovil deník Aktuálně.cz.

"Třeba v roce 2010 byly jen desetinové počty hmyzu a to bylo tím, že celé jaro propršelo. V letošním roce je to opačně, duben byl abnormálně teplý a suchý," vysvětluje Kamil Holý z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, podle nějž je při takovém počasí úmrtnost hmyzu nejmenší. Takové počasí naopak nevyhovuje houbovým chorobám, kterých je letos méně.

Holý zároveň potvrzuje, že se letos po mnoha letech objevili škůdci, kteří už řadu let neškodili. "V rámci celé České republiky je množství hmyzu standardní, ale nevylučuji, že na některých místech se lidem může zdát, že škůdců je víc než obvykle," dodal.

Podle Jana Jurocha z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se letos lidé budou potýkat především s přemnoženými mšicemi, které se hojně vyskytují na polních plodinách a obilninách.

"Mšice způsobují přímé škody sáním na rostlinách, ale nepřímo škodí i jako významní přenašeči rostlinných virů. Virové choroby rostlin způsobují značné škody především snížením výnosů a kvality produkce," říká Juroch. Společně se mšicemi se však přemnožila také slunéčka východní, která tohoto škůdce požírají.

Entomolog Petr Šípek z Přírodovědecké fakulty UK navíc upozorňuje, že počasí není jediný faktor, který vede k přemnožení škůdců. "Nahrávají tomu také agroekosystémy. V současné době to není vidět, ale bude to velice brzy vidět a bude to velké téma," říká Šípek s odkazem na kůrovcovou kalamitu, která letos zasáhla smrkové lesy v Jeseníkách.

Do Česka migrují škůdci z jiných koutů světa

Vzhledem k vzrůstajícím teplotám a rozvoji především automobilové dopravy se také v Česku objevují druhy hmyzu, které se tu dříve vyskytovaly jen vzácně či vůbec.

"Známý je například výskyt zlatohlávka hnědého. Tento druh byl do roku 2002 v České republice v podstatě vyhynulý. Zmizel přibližně v 60. letech," říká Šípek. Dnes se podle entomologa vyskytuje až v Petrohradu.

Migrace druhů, které jsou součástí evropské fauny, podle Šípka nepředstavuje problém, protože hmyz si s sebou přináší i vlastní parazity a nemoci, takže je jeho regulace samovolná. Horší je migrace druhů, které pochází ze Severní Ameriky nebo Asie.

"Zhruba od roku 2016 je hodně na vzestupu zavíječ zimostrázový, což je můra, která se živí zimostrázem, rostlinou hojně využívanou v živých plotech," vysvětluje Šípek. Zavíječ pochází z Asie, takže u nás nemá své obvyklé parazity, a není tak přirozeně regulován.

Také Juroch potvrzuje, že se v Česku v posledních letech vyskytují nové druhy, které škodí zemědělcům. Často se jedná o škůdce ovocných stromů jako tmavka švestková a vrtule višňová. "Vzniklé škody ale bude možné vyhodnotit až po skončení této vegetační sezony," říká Juroch, který ale nepředpokládá, že škody na stromech budou fatální.

Dodává, že letos v ústavu dostávají zprávy o škodách způsobené listokazem zahradním. "Jedná se sice o mimořádný, avšak pouze lokální škodlivý výskyt tohoto brouka," uzavírá Juroch. 

Místo hustých lesů paseky a holoseče. Sledujte následky řádění kůrovce z dronu | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 8 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy