Kůrovec udělal z Jeseníků apokalyptickou krajinu. Podívejte se na unikátní záběry z dronu

Domácí Domácí
9. 6. 2018 16:35
Oproti loňskému roku se kůrovec na některých místech objevuje až v desetinásobném množství.
Smrkové lesy jsou nejvíce citlivé na sucho a také na kůrovce. V současnosti se potýkají s rozsáhlou kalamitou především Jeseníky. | Video: Kameraman Lesa

Praha - Místy až apokalypticky vypadá krajina po řádění kůrovce v oblasti Janova, Bruntálu a Jeseníků.

Kůrovci se letos výjimečně daří. Oproti loňskému roku se někde objevuje až v desetinásobném množství. Podle odborníků za to může rychlý nástup jara s vysoce nadprůměrnými teplotami, které rychlému vývoji brouků pomáhají. Porosty jsou navíc oslabené suchem. Stromy tak už nemají vláhu na tvoření pryskyřice, pomocí které se před napadením kůrovcem brání.

Navzdory jeho přemnožení se však ministři životního prostředí Richard Brabec a zemědělství Jiří Milek minulý týden rozhodli, že krizový stav zatím nevyhlásí.  Brabec však kůrovcovou kalamitu označuje za největší od dob Marie Terezie.

Kvůli kůrovci by se měli mimořádně sejít na přelomu června a července také poslanci. Ministerstvo zemědělství totiž nedávno připustilo, že za šíření kůrovce nemůže jen sucho, ale také nedostatečná reakce Lesů ČR. Státní podnik je terčem kritiky za to, že zanedbal preventivní ošetření.

 

Právě se děje

Další zprávy