Kůrovec udělal z Jeseníků apokalyptickou krajinu. Podívejte se na unikátní záběry z dronu

Domácí Domácí
9. 6. 2018 16:35
Oproti loňskému roku se kůrovec na některých místech objevuje až v desetinásobném množství.
Smrkové lesy jsou nejvíce citlivé na sucho a také na kůrovce. V současnosti se potýkají s rozsáhlou kalamitou především Jeseníky. | Video: Kameraman Lesa

Praha - Místy až apokalypticky vypadá krajina po řádění kůrovce v oblasti Janova, Bruntálu a Jeseníků.

Kůrovci se letos výjimečně daří. Oproti loňskému roku se někde objevuje až v desetinásobném množství. Podle odborníků za to může rychlý nástup jara s vysoce nadprůměrnými teplotami, které rychlému vývoji brouků pomáhají. Porosty jsou navíc oslabené suchem. Stromy tak už nemají vláhu na tvoření pryskyřice, pomocí které se před napadením kůrovcem brání.

Navzdory jeho přemnožení se však ministři životního prostředí Richard Brabec a zemědělství Jiří Milek minulý týden rozhodli, že krizový stav zatím nevyhlásí.  Brabec však kůrovcovou kalamitu označuje za největší od dob Marie Terezie.

Kvůli kůrovci by se měli mimořádně sejít na přelomu června a července také poslanci. Ministerstvo zemědělství totiž nedávno připustilo, že za šíření kůrovce nemůže jen sucho, ale také nedostatečná reakce Lesů ČR. Státní podnik je terčem kritiky za to, že zanedbal preventivní ošetření.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy