Praha - Zhruba 46 procent českých dětí na internetu komunikuje s cizími lidmi a 14 procent z nich se s nimi také setká. Česko v tomto pohledu patří mezi nejhorší státy EU. Vyplývá to z průzkumu, který se uskutečnil v zemích Unie. Jeho výsledky dnes zazněly na 14. ročníku Evropské kriminologické konference, která se do 13. září koná v Praze. Odborníci se na akci zabývají problematikou drog, migrací, terorismem, korupcí, organizovaným zločinem nebo domácím násilím.
Z celoevropského výzkumu vyplývá, že každé čtvrté dítě komunikuje přes internet s cizími lidmi a každé páté z nich se pak s nimi setká. Horší situace než v Česku je například v Estonsku, kde 68 procent dětí diskutuje s cizím a na následnou schůzku přijde 22 procent dětí. Podobné to je v Itálii.
Lidi, kteří takto děti na internetu lákají, odborníci nazývají "cyber groomeři". S dítětem postupně manipulují, až je považuje za spřízněnou duší. Pak od něj třeba vyžadují lechtivé fotky nebo videa.
Podle české kriminoložky Kateřiny Kudrlové z Právnické fakulty Univerzity Karlovy patří mezi jejich nejčastější oběti děti, které mají problémy v reálném světě. Jsou třeba šikanované nebo mají problémy s rodiči. "V tu chvíli je to nejsnadnější oběť pro cyber groomera, který poslouchá, naslouchá, komunikuje a najde si přítele, kterého potřebuje," upozornila Kudrlová.
Odborníci z Nizozemska informovali o programu na školách v severní části země, jenž sleduje, jak moc jsou děti ohrožené, a snaží se jim pomáhat. V příštím roce by se měl rozšířit do celého Nizozemska a zřejmě i do dalších částí Evropy. "Je to vynikající nástroj, který škola vezme a bude moct okamžitě použít. Výsledkem bude, v jakém ohrožení jsou děti na školách," uvedla Kudrlová.
Nejvíce kriminologů do Prahy přijelo z Velké Británie, Německa, Nizozemska, USA a Belgie. Zastoupení mají také exotičtější země jako Austrálie, Brazílie, Čína, Izrael nebo Jižní Korea. Česko na konferenci zastupuje 42 odborníků.