Šestileté děti si s technologiemi rozumí víc než dospělí

Jan Hejl
7. 8. 2014 18:20
Komunikují jinak. Dávají přednost chatování, e-mail skoro nepoužívají, ukázal výzkum.
S moderní technikou si školáci rozumí.
S moderní technikou si školáci rozumí. | Foto: Vojtěch Marek

Londýn - Děti možná nejsou rozumnější než jejich rodiče, ale s novými technologiemi si poradí výrazně lépe.

Výzkum britského úřadu pro regulaci sdělovacích prostředků (Ofcom) ukázal, že šestileté dítě rozumí digitálním technologiím víc než 45letý dospělý.

Masivní rozšíření vysokorychlostního internetu po roce 2000 způsobilo, že dnešní školáci vyrůstají v symbióze s technologiemi, napsal britský list The Guardian.

Děti nepotkalo, co jejich rodiče - nemuseli se omezovat kvůli pomalému a nedostupnému internetu, zkrátka nezažili počítačový "pravěk".

Učí se ovládat tablety a mobily dřív, než umí mluvit.

"V důsledku digitálního věku mají školáci úplně jiné komunikační návyky než střední generace. Dokonce i než generace inovátorů, tedy lidí mezi 16 a 24 roky," říká Jane Rumbleová z Ofcomu.

Úřad kvůli výzkumu vymyslel vlastní digitální kvocient, díky němuž mohl výsledky přesně vyčíslit.

Test, jehož se účastnilo 800 dětí a 2000 dospělých, měřil povědomí a sebevědomí při využívání různých moderních vymožeností - od tabletů, přes chytré hodinky, superrychlý internet až po znalost mobilních aplikací.

Chat místo volání

Výsledky jsou jednoznačné: šestileté děti, které vyrůstají s videoserverem YouTube nebo hudebním Spotify výrazně obstály. Jejich digitální kvocient se zastavil na čísle 98. To je o dva stupně víc než u dospělých mezi 45 a 50 lety.

Největší gramotnost, co se nových technologií týče, zaznamenali současní teenageři. Průměrná hodnota jejich kvocientu činila 113.

Výzkum také odhalil, že s vyšším věkem povědomí o moderních výdobytcích strmě klesá.

Odborníci poodhalili i další zajímavé skutečnosti. Dramaticky se například obměňuje druh komunikace, který určitě věkové skupiny preferují. Telefonáty u dětí do 15 let zahrnují jen 3 procenta času celkové komunikace. U dospělých je to pětina.

Mladí totiž velmi výrazně dávají přednost psaní - chatují na sociálních sítích nebo píší esemesky. Naopak e-mail, na rozdíl od rodičů, téměř nepoužívají. Ofcom neváhal napsat, že děti "ztrácejí svůj hlas".

Zoufat si nemusí i ostatní Britové, kteří nebyli do výzkumu přizváni. Zkrácená verze dotazníku bude totiž veřejně dostupná spolu s radami, jak se chovat v současném online věku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy