Praha - Novou předsedkyní Českého helsinského výboru se stala herečka, bývalá poslankyně a neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová.
Nahradí ve funkci Annu Šabatovou. Šabatová z čela výboru odchází z rodinných důvodů po pěti letech.
Český helsinský výbor je nevládní neziskovou organizací pro lidská práva působící od roku 1988 v Československu a od roku 1993 v České republice.
Byl založen dvacítkou kriticky smýšlejících lidí, mezi kterými nechyběl například Václav Havel či profesor Jiří Hájek. Český helsinský výbor navázal na činnost Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
Posláním výboru je podpora a ochrana základních hodnot, ke kterým se společnost hlásí. Zejména jde o ochranu rovnosti a osobní svobody.
Pětašedesátiletá Fischerová letos kandidovala na funkci prezidenta republiky. Byla vyřazena v prvním kole volby, v němž dostala přibližně 166.000 hlasů a mezi devíti kandidáty skončila sedmá.
Fischerová se vedle herectví již řadu let věnuje charitě a politické činnosti. Pracuje v nadacích a občanských sdruženích. V letech 2002 až 2006 působila jako poslankyně, byla zvolena jako nezávislá na kandidátce Unie svobody-DEU.
Jednašedesátiletá Anna Šabatová patří mezi první signatáře Charty 77 a byla jednou z jejích mluvčích.
Stala se spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Kvůli disidentské činnosti ji komunistický režim v letech 1971 až 1973 věznil.
V letech 2001 až 2007 byla zástupkyní ombudsmana, od roku 2008 předsedala Českému helsinskému výboru.
V roce 2002 obdržela medaili Za zásluhy, státní vyznamenání udělené prezidentem republiky, v roce 2010 se stala držitelkou Ceny Alice Garrigue Masarykové, kterou za přínos v oblasti lidských práv každoročně uděluje velvyslanectví USA v ČR.