České unikáty z pravěku: ostrý meč, otisk žraloka na kosti, nejstarší studna na světě

ČTK Pavel Mazanec ČTK, Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Vizualizace římského tábora
Vizualizace římského tábora | Foto: ČTK

Léto 2001 - První důkaz o pobytu římských vojáků na našem území

V místech dnešní brněnské Vojtovy ulice byly při archeologickém výzkumu před 19 lety odhaleny pozůstatky římského vojenského tábora. Vědci na místě odkryli 70 metrů dlouhý hrotovitý příkop se zbytky palisádového opevnění. Uvnitř příkopů téměř dva tisíce let ležel rozbitý jídelní hrnec i s podpisem římského vojáka a část výstroje.

"Armáda nejspíš bránila strategicky důležitý nedaleký brod," uvedl archeolog Václav Kolařík ze společnosti Archaia. Tento vojenský tábor měl čtvercový půdorys a jedna jeho strana měřila několik stovek metrů. "Mohla se do něj vměstnat i legie, tedy pět tisíc mužů," poznamenal Kolařík. 

Objevením pozůstatků valu doložili odborníci poprvé přítomnost Římanů na území města. "Teď poprvé máme opravdu důkaz, že noha římského vojáka šlápla na území Brna a že vykopali ten příkop," říká vedoucí oddělení archeologie Muzea města Brna Petr Vachůt s tím, že u ostatních předmětů mohlo jít jen o kořist, kterou sem Germáni možná přinesli.

 

Právě se děje

Další zprávy