Syn exmajitele Poldi půjde na 2,5 roku do vězení

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 10. 2008 14:45
Marko Stehlík dnes slyšel verdikt odvolacího soudu

Praha - Krajský soud v Praze poslal dnes definitivně na dva a půl roku do vězení Marko Stehlíka - syna bývalého šéfa Poldi Kladno.

Soud prvního stupně původně vynesl kvůli finančním machinacím v Poldi vyšší trest - čtyři roky vězení. Po Stehlíkově odovlání byla dnes výše trestu zmírněna.

Stehlík s verdiktem dále nesouhlasí. "Je to absurdní," naznačil, že se pokusí celý případ ještě zvrátit.

Stehlíkův advokát Richard Maleček uvedl, že ve hře je dovolání nebo žádost o odklad trestu - Stehlík pro to má podle advokáta zdravotní důvody.

"I soud uznal, že zdravotní stav pana Stehlíka je velmi vážný," uvedl obhájce.

Žalobkyně byla mírná

Stehlík mladší byl v březnu odsouzen za trestný čin poškozování věřitele. Výše trestu a nepodmíněné vězení byly překvapivé, protože státní zástupkyně navrhovala pouze podmínku.

Odvolací soud sice délku trestu zmírnil, ale co se týče Stehlíkovy viny byl se soudem prvního stupně zajedno.

"Skutkový stav je nesporný. Uzavřené smlouvy sice byly v souladu s obchodním zákoníkem, ale cílem bezpochyby bylo vyvézt ze společnosti Bohemia Art hmotný majetek," řekla předsedkyně senátu Helena Rudá. 

Marko Stehlík v srpnu 1996 převedl vlastnictví výrobních zařízení z firmy Bohemia Art na společnost Merlin. Tato společnost si vzala od Poldi padesátilmilionovou půjčku, kterou nikdy nesplatila. Později byla pohledávka převedena z Poldi na Bohemia Art, ale ani tam desítky milionů nikdy nedoputovaly.

Tím podle nepravomocného rozsudku soudu znemožnil, aby se věřitelé dostali k dlužným penězům ze společnosti, které hrozil konkurz.

Jak se hájí odsouzený

Marko Stehlík navzdory soudním verdiktům opírá svou obhajobu o to, že nechtěl nikoho poškodit.

Pouze prý hledal cestu z obtížné finanční situace Bohemia Art. Proti rozsudku se odvolal s tím, že rozhodnutí soudu je pokračováním snahy státu o likvidaci hutí a kriminalizaci rodiny Stehlíků.

Marko Stehlík figuruje v současnosti i v další kauze. Spolu s prominentním advokátem Jiřím Teryngelem a dalšími dvěma muži je viněn z toho, že ošidil stát na daních o 100 milionů korun. Podle Stehlíkova advokáta Richarda Malečka viní policie jeho klienta z toho, že dával pokyny k nekalému obchodu s cigaretami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy