Symbolem povodní je solidarita, vybralo se 60 milionů

Eliška Čermáková
2. 7. 2013 17:01
Neziskové organizace hlásí velký zájem dobrovolníků i materiálních dárců
Škody napáchané velkou vodou v Hřensku.
Škody napáchané velkou vodou v Hřensku. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Praha - Neziskové organizace společně vybraly na pomoc oblastem poničeným povodněmi již 60 milionů korun a částka bude ještě stoupat.

Ve veřejné finanční sbírce zorganizované organizací ADRA se do úterý podařilo vybrat 12,3 milionu korun, z toho 1,3 milionu jen z dárcovských SMS. Ve více než 40 obcích ADRA rozdělila materiální pomoc za 1,8 milionu korun.

Na pomoci postiženým červnovými povodněmi ADRA spolupracuje s dalšími neziskovými organizacemi, jako je Člověk v tísni, Diakonie českobratrské církve evangelické, Charita České republiky a Český červený kříž.

Zapojily se firmy i jednotlivci. „Řada společností vedle financí poskytla materiální pomoc, jiné logistické služby. Mnohé z nich nabízely vyslání svých firemních dobrovolnických týmů," uvedl hlavní koordinátor organizace ADRA Josef Koláček.

Koordinátoři zaznamenali v terénu obrovskou míru solidarity mezi lidmi. Během prvních dvou týdnů se přihlásilo na tisíc dobrovolníků.

„Bohužel jsme nemohli využít všechny zaregistrované dobrovolníky, poskytli jsme je však spřízněným organizacím, pokud potřebovaly," řekl Koláček.

Pomáhali záchranáři i místní

V postižených místech pomáhali také hasiči, policisté i armádní složky. Ochota místních lidí k solidaritě a vůli vzájemně si pomoci byla obdivuhodná.

Letos ADRA nově zavedla psychosociální pomoc, která má zmírnit psychické a sociální následky povodní.

„Zasažení mají potřebu podělit se o svůj příběh, vypovídat se. Během tří týdnů jsme ve Středočeském kraji poskytli pomoc 140 lidem," řekla psycholožka hasičského záchranného sboru Eva Biedermanová.

Měsíc po povodních jsou pracovníci organizace ADRA stále v terénu. V zaplavených oblastech provádějí finanční šetření.

„Naši koordinátoři navštěvují rodiny a individuálně s nimi vyplňují žádost o finanční příspěvek. Ten pak posuzuje zvláštní komise, využití daru s odstupem času kontrolujeme," vysvětlil Koláček.

ADRA finančně podpoří minimálně 500 rodin v Jižních Čechách, na Litoměřicku, Sedlčansku, Kolínsku, Nymbursku a v okolí Prahy.

Tyto prostředky jsou určeny především na obnovu bydlení, sanace omítek a čištění zdrojů pitné vody. První část prostředků bude postiženým uvolněna hned, druhá na podzim.

Po opadnutí vody však pracovníci stále zůstávají v obcích a pomáhají likvidovat škody, které voda napáchala. S následky povodní se bude řada postižených potýkat několik měsíců i let.

Letošní červnové povodně zasáhly šest krajů a v nich 970 obcí. Podle ministra Tomáše Chalupy z Ústřední povodňové komise bylo evakuováno celkem 26 tisíc obyvatel.

Celkové škody jsou odhadovány na 8 miliard korun. Pracovníci humanitární organizace ADRA byli v zasažených oblastech přítomní od počátku letošních povodní.

Organizace ADRA se zabývá pomocí při mimořádných událostech od roku 1997. Při povodních na Moravě v roce 2010 koordinovala v zaplavených oblastech 1500 dobrovolníků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 1 hodinou

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy