Vláda za měsíc od povodní uvolnila přes 8 miliard korun

ČTK ČTK
1. 7. 2013 16:38
Finanční pomoc půjde obcím i majitelům povodněmi zničených domů
Povodně v Praze.
Povodně v Praze. | Foto: HZS ČR

Praha - Na obnovu území a odstranění škod po povodních, které před měsícem zasáhly Českou republiku, uvolnila vláda dosud přes osm miliard korun. 

Peníze byly určeny především na obnovu infrastruktury a šly hlavně z rozpočtových rezerv, peněz určených na obsluhu státního dluhu a Státního fondu dopravní infrastruktury. 

Další peníze poskytla ministerstva například ve formě zvýhodněných úvěrů či daňových úlev.

Povodně si vyžádaly celkem patnáct lidských životů. Výrazně zasaženo bylo celkem sedm českých krajů, ve kterých vláda vyhlásila nouzový stav. 

Postiženo bylo 950 obcí, evakuováno bylo přes 26 000 lidí, z toho asi 11 000 jen v Ústeckém kraji. Přesná výše škod se teprve zjišťuje, podle odhadů dosáhne desítek miliard korun.

Většinu peněz, zhruba 7,3 miliardy korun, vláda uvolnila do dvou týdnů od začátku povodní. Na opravy poničené silniční a železniční infrastruktury kabinet Petra Nečase (ODS) dal nejprve 3,3 miliardy korun, pak ještě miliardu korun na opravy místních komunikací. 

Další peníze šly ve formě rychlé pomoci zasaženým krajům. Minulý týden kabinet rozhodl, že navíc pomůže některým krajům částkou 200 milionů korun. 

Polovina byla určena na odstranění následků po povodních na Moravě a ve Slezsku a jejich předcházení. Druhou polovinu dostal Středočeský kraj.

Kromě toho poskytla Správa státních hmotných rezerv 130 milionů korun ve formě materiálové pomoci a pohonných hmot.

Kromě uvolnění financí jednotlivá ministerstva nabídla další formy pomoci ve výši stovek milionů korun. Jedná se například o daňové úlevy pro živnostníky a právnické osoby, zvýhodněné úvěry a záruky za úvěry pro zaplavené firmy či půjčky pro zemědělce.

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo obcím peníze, které nebyly spotřebovány při řešení následků záplav z let 2009 a 2010. 

Lidé, kterým voda zcela zničila byt, mohou dostat 150 000 korun. Zájemci si mohou půjčit až 850 000 korun na zvýhodněný dvouprocentní úrok. 

Ministerstvo životního prostředí zase připravilo dotační program na plynové kotle pro místa, kde byly zaplaveny zdroje tepla. Nasazena byla také armáda, vojáci budou na některých místech pracovat až do 15. července.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy