Slovinsko - Skupinka studentů před českou ambasádou v Lublani čeká na to, až budou moci vstoupit do malé volební místnosti. Členové komise příchozí k urně pouštějí postupně. Během dvou dnů se zde chystá odvolit asi šedesátka Čechů.
Volební místnost se tu otevřela ve dvě hodiny na minutu přesně. Stejně jako ve zbytku světa Češi volí na zastupitelském úřadě. Jako vůbec první k urnám zamířili Češi v Brazílii a v Argentině. Volební místnosti se kvůli časovému posunu otevřely už ve čtvrtek v 19.00 středoevropského času.
"Všichni, kteří volí v zahraničí, volí z kandidátky Středočeského kraje. Kraj se určil losem," vysvětluje zástupce českého velvyslanectví v Lublani Lubomír Bažant. Ten je zároveň i předsedou volební komise.
Volit přitom lze buď prostřednictvím voličského průkazu nebo zapsáním do speciálního seznamu voličů. Kdo se však nestihl zapsat dříve jak 40 dní před volbami, hlasovat nemůže. Stejně jako tisíce Čechů, kteří jsou mimo zastupitelské úřady. Zákon, který by umožnil korespondenční hlasování, poslanci stále odmítají přijmout. Velká část Čechů má proto smůlu i letos - platí to i o stovkách českých studentů, kteří studují v zahraničí a nemohou se dostat na český zastupitelský úřad.
"Poslední dobou jsme zaznamenali zájem o volby především z řad studentů, kteří studují na slovinských univerzitách v rámci programu ERASMUS a CEEPUS," doplňuje Bažant. V Lublani je aktuálně asi 120 českých studentů, další jsou na univerzitě v Mariboru.
I tak ale patří Slovinsko se svou metropolí k zemím, kde žije poměrně málo Čechů. Bažant proto předpokládá, že svůj lístek do urny vhodí asi šedesát voličů.
"Ve zvláštním volebním seznamu teď máme zapsáno 26 českých občanů a víme o 20 až 30 lidech, kteří půjdou volit prostřednictvím voličských průkazů," dodává Bažant. Na zdejší poměry je to slušné číslo. I tak se však počtem odevzdaných hlasů třistatisícová Lublaň vyrovná nejmenším obcím v Česku.
V předchozích volbách se na dně urny našlo 72 platných hlasovacích lístků. S přehledem zde zvítězila TOP 09. Strana získala 39 procent. Druzí skončili zelení, následovala ČSSD, ODS a KDU-ČSL.
Po více jak čtyřech letech by však situace mohla být jiná. U mladých lidí vítězí nové, často protisystémové strany. Těm se daří přetáhnout voliče tradičních partají. "Mám za sebou již troje volby. Poprvé jsem volil TOP 09, poté jsem hlas dal pirátům," říká student architektury Vavřinec Jiránek. Pirátům dá znovu hlas i tady v Lublani. Proto, aby mohl volit, si vyřídil v Česku volební průkaz.
K volbám ve Slovinsku se dostavila i česká studentka psychologie Marie Jahodová. "Zapsala jsem se do zvláštního seznamu voličů tady na ambasádě. Bylo to snadné a stačila k tomu jedna návštěva. Když mohu volit já v Lublani, tak nevidím důvod, proč by si lidé nemohli udělat čas v Česku. Jděte k volbám."
Jahodová je navíc ráda, že už vše končí. "Počet příspěvků s politickým obsahem byl už neúnosný, otravný. Nedívala jsem se na debaty, nezajímala mne kampaň. Rozhodovala jsem se mezi třemi stranami, se kterými jsem se ztotožnila. Vybírala jsem, porovnávala. Trochu jsem se i bála, že to hodím straně, která se do sněmovny nedostane a můj hlas tak propadne. Rozhodla jsem se až dnes," popisuje Jahodová.
Volební místnosti se na všech zastupitelských úřadech v zahraničí uzavřou v sobotu ve 14.00 SEČ. Sčítání hlasů probíhá stejně jako v Česku. Jakmile jsou všechny hlasy sečteny, výsledek se posílá elektronicky Českému statistickému úřadu.