Švédsko: Chcete řidičák, musíte umět jezdit ekologicky

Pavel Baroch
8. 12. 2007 17:37
Úsporná jízda může ušetřit tisícovky, zájem ale není
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zájemci o řidičský průkaz ve Švédsku budou muset v autoškolách kromě správného řízení a znalosti předpisů napříště prokázat také to, jestli řídí dostatečně ekologicky a z výfuku nevychází zbytečně mnoho exhalací.

Ekologická jízda se vyučuje také v autoškolách ve Velké Británii či v Holandsku. V Česku se učební osnovy o ekologii nezmiňují a o národní program zaměřený na šetrnou jízdu také není příliš velký zájem.

"Přihlásilo se něco přes pět se řidičů," řekl Aktuálně.cz Tomáš Voříšek ze společnosti SEVEn, která je koordinátorem kampaně s názvem Hledáme řidiče energetické třídy A. Dodal, že organizátoři očekávali zájem spíše několika tisíc šoférů. V Česku je přitom registrováno zhruba 6,5 milionu řidičů.

"Nechci říct, že jsme vyloženě zklamaní. Asi to odpovídá české realitě," poznamenal Voříšek. Dodal, že všem řidičům, kteří se přihlásili, projekt pomohl. "Snížili spotřebu minimálně o jeden litr na sto kilometrů," řekl Voříšek.

Řidič tankuje benzín u Mladé Boleslavi.
Řidič tankuje benzín u Mladé Boleslavi. | Foto: Ondřej Besperát

Litr ušetří až 4,5 tisíce korun

Zdá se, že litr benzinu, který stojí okolo třiceti korun, není mnoho, ale z dlouhodobého pohledu jde o tisíce korun.

Pokud motorista ušetří litr benzinu, vypustí při průměrně ujeté vzdálenosti patnáct tisíc kilometrů ročně o 375 kilogramů méně škodlivin a ještě ušetří čtyři až čtyři a půl tisíce korun.

Uspořit lze i změnou řidičských návyků - správným řazením, rychlostí či vhodně nahuštěnými pneumatikami. "Způsobem řízení lze lehce ovlivnit dvacet i více procent normované spotřeby automobilu," řekl Jan Maroušek ze SEVEn.

Exhalace z automobilových výfuků přibývají

Jeho kolega Tomáš Voříšek uvedl, že SEVEn s kampaní za ekologicky šetrnou jízdu oslovil i Asociaci autoškol, ale ty zájem neprojevily.

Řidič třídy A

ZÁSADY ÚSPORNÉ JÍZDY

  • Dodržovat předepsanou rychlost
  • Jezdit plynule
  • Nevytáčet motor do vysokých otáček
  • Sledovat údaj o spotřebě na palubním počítači
  • Nevozit v autě nepotřebné věci
  • Kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách
  • Používat kvalitní olej
  • Zbytečně netopit či nepoužívat klimatizaci
  • Vybrat si vůz s nižší spotřebou

"Myslím, že problém je v tom, že v autoškolách se nebude učit nic, co není povinné," soudí Voříšek. Automobilismus je přitom jednou z největších ekologických hrozeb současnosti, například emise skleníkových plynů z aut se za posledních šestnáct let zdvojnásobily.

Automobily jsou rovněž zdrojem jemného, pouhým okem neviditelného prachu, který na sebe váže i rakovinotvorné látky a proniká hluboko do dýchacího ústrojí.

Ekologické výuce se nebráníme

Ministerstvo dopravy tvrdí, že se případné změně výukových osnov v autoškolách předem nebrání. "Pokud se takový názor odborníků objeví, rozhodně o něm můžeme diskutovat," řekl Aktuálně.cz mluvčí Karel Hanzelka.

Ve Švédsku tamní dopravní úřad Vägverket rozhodl o tom, že při výuce v autoškolách se například musí dbát na to, aby žáci nenechávali zbytečně běžet motor naprázdno, aby brzdili motorem a až potom brzdou, aby byla jízda co nejvíce plynulá a nemuselo se příliš brzdit a přidávat plyn.

Podle zástupců českých autoškol se ale už dnes například žáci učí, aby nenechávali zbytečně běžet motor naprázdno. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy