Usnesení o obvinění kvůli Čapímu hnízdu si adresáti musí osobně převzít, mají na to deset dnů

ČTK ČTK
4. 10. 2017 14:09
Policie v těchto dnech rozesílá usnesení o zahájení trestního stíhání v případu padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo. To si musí všichni podezřelí osobně převzít. Obvinění by se mohlo týkat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Oba poslance Sněmovna kvůli případu vydala v září k trestnímu stíhání. Faltýnkův zástupce Josef Bartončík řekl, že nemá informace o tom, že by obvinění místopředsedovi přišlo. Stejně se vyjádřil i o Babišovi, kterého hájí Bartončíkův bratr Michael.
Farma Čapí hnízdo.
Farma Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Usnesení o zahájení trestního stíhání v případu padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo si všichni podezřelí musí osobně převzít. Vyplývá to z trestního řádu, informaci potvrdil advokát Tomáš Gřivna. Policie rozesílá usnesení v těchto dnech.

Na vyzvednutí mají lidé, jichž se obvinění týká, deset dní. Pokud si zásilku nevyzvednou, musí se policie pokusit o doručení znovu. Obvinění by se mohlo týkat předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Oba poslance Sněmovna kvůli případu vydala k trestnímu stíhání.

V některých případech se u zásilek do vlastních rukou využívá tzv. fikce doručení. Za den doručení se pak považuje desátý den úložní lhůty. Fikce doručení ale podle trestního řádu neplatí v případě, kdy se obviněnému doručuje usnesení o zahájení trestního stíhání, obžaloba nebo například rozsudek a návrh na potrestání.

"Je třeba se pokusit doručit znovu. Policejní orgán může doručit obvinění i sám, kdekoliv adresáta zastihne, například doma, v práci nebo na ulici," uvedl Gřivna. "V případě, že se osoba vyhýbá doručení a je zde dán důvod vazby, je možné ji i zadržet a usnesení doručit v rámci zadržení," dodal advokát.

Stejně reagoval i vedoucí katedry trestního práva pražské právnické fakulty Jiří Jelínek. "Usnesení o zahájení trestního stíhání musí být doručeno osobně, a to vzhledem k důsledkům, které jsou s ním spojeny. Právě moment zahájení trestního stíhání umožňuje vůči osobě obviněné provádět procesní úkony, takže žádné uložení nepřichází v úvahu," uvedl Jelínek.

Dodal, že pokud se nepodaří doručit obvinění poštou, musí se doručit prostřednictvím policie. "Vzhledem k tomu, komu se má doručit, tak to nemůže být nějaký zvláštní problém, ty osoby se přeci pohybují ve veřejném prostoru a domů se patrně vrací do místa trvalého pobytu. Takže, i kdyby si měl policejní orgán počkat, až poslanec Babiš bude občanům rozdávat koblihy na náměstí, musí mu doručit," míní profesor.

Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala v září

Další možnost může podle Jelínka být, že policie osobu dostihne, ta ale odmítne obvinění převzít. "Potom se musí udělat písemný záznam, že tehdy a tehdy byl tam a tam v tolik hodin učiněn pokus o doručení, ale osoba odmítla zásilku převzít - máte doručeno," vysvětlil Jelínek.

Sněmovna vyšetřovatelům Babiše a Faltýnka vydala k trestnímu stíhání na začátku září. Faltýnkův zástupce Josef Bartončík řekl, že nemá informace o tom, že by obvinění místopředsedovi přišlo. Stejně se vyjádřil i o Babišovi, kterého hájí Bartončíkův bratr Michael.

Státní zástupce obdržel usnesení podle mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové v pátek. K počtu lidí, jichž se usnesení týká, ani k jejich jménům se mluvčí nevyjádří, dokud zásilku všichni nepřevezmou.

Babiše policie podle žádosti o vydání podezírá z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, podle vyšetřovatelů údajný podvod řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu. Babiš i Faltýnek vinu popírají. Uvedli, že je má případ poškodit před volbami. V dokumentech figuruje i Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu.

Prezident čerpá informace o Čapím hnízdě pouze z médií, nemá vhled do této kauzy. V médiích je o této kauze spoustu polopravd, říká Milan Chovanec. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy