Studium s handicapem?Je tu další možnost

7. 2. 2007 12:25
Praha - Vysoká škola ekonomická v Praze umožní studium handicapovaným. První začnou na VŠE studovat už letos na podzim. Bariéry ve školství ale trvají, zvláště pro menší děti.
Titul inženýra ekonomie se tu zatím snaží získat jen tři studenti s handicapem. Mělo by to bát lepší.
Titul inženýra ekonomie se tu zatím snaží získat jen tři studenti s handicapem. Mělo by to bát lepší. | Foto: Ludvík Hradilek

VŠE otevře Středisko pro handicapované studenty během pěti měsíců. Zpřístupní tak vysokoškolské vzdělání všem těm, kterým to jejich handicap za současných podmínek neumožňoval.

Studenti s pohybovým znevýhodněním a postižením zraku tak dostanou po čtrnácti letech od vzniku České republiky příležitost absolvovat ekonomické obory, o něž měli zájem a kvůli různým bariérám jim to bylo znemožněno.

"Zájem o studium u nás byl zatím negativně ovlivněn především nedostatečnou podporou ze strany školy," říká Martin Ctibor, koordinátor projektu Střediska pro handicapované, které má svou činností iniciovat větší zájem o studium na VŠE. Rekonstrukci otestoval pozvaný vozíčkář a podle Ctibora nenarazil na žádnou nepřekonatelnou překážku.

Nabídka zaměstnání v cizině pro studenty VŠE
Nabídka zaměstnání v cizině pro studenty VŠE | Foto: Ludvík Hradilek

Handicapovaní studenti na VŠE - zatím 3

Ta ke dnešnímu dni eviduje pouze tři studenty s handicapem. Pro srovnání - na Univerzitu Karlovu, kde podobné středisko již funguje, dochází ke dnešnímu dni 137 studentů s handicapem.

VŠE svůj plán vybudovat speciální centrum zveřejnila tři týdny před uzavřením možnosti podání přihlášek ke studiu pro akademický rok 2007/2008.

V nejbližsí době by prostory VŠE měly být plně bezbariérové. Pracoviště budou nejprve vybavena pro potřeby studentů s postižením pohybového a zrakového ústrojí, v budoucnu by mělo vyjít vstříc i studentům, které se potýkají s dalšími omezeními.

"V posledních letech samy vysoké školy přicházejí s vlastními programy. Na vysokých školách se situace významě zlepšuje," říká Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených.

Foto: Ludvík Hradilek

Studium pro všechny, ale jen oficiálně

Studium na českých veřejných vysokých, středních a základních školách je oficiálně otevřeno pro všechny bez rozdílu, tedy i pro handicapované. Realita je ovšem často odlišná.

"Handicapovaní mohou studovat na všech veřejných vysokých školách v ČR. Samozřejmě že ne všechny školy a fakulty jsou odpovídajícím způsobem vybaveny," připouští Ondřej Gabriel z tiskového odboru Ministerva školství a dodává, že ministerstvo v této souvislosti dosud nezaznamenalo jedinou stížnost.

"Školy své spory automaticky neřeší s ministerstvem, to by bylo i absurdní," reaguje Krása, který problém vidí v českém vzdělávání jako takovém. "Největší problém mají handicapovaní se studiem na základních a středních školách," říká.

Přitom nejlépe by měly být připraveny základní školy, protože tam je docházka povinná. Žáci s handicapem zejména na prvním stupni tak musí a mohou studovat, ale většinou ne na škole v jejich spádové oblasti. Musí dojíždět.

Problémy jsou hlavně na ZŠ, docházka je přitom povinná

Žáci bývají vystaveni vůli či naopak nevůli jednotlivých pedagogů. Sama vybavenost a připravenost základních škol je podle Krásy neuspokojivá.

"Když se v jakékoliv třídě objeví byť jen jeden student s handicapem, škola by mu měla být nápomocná a přivést vyškolený personál. Ale školy pouze mají tuto možnost. Nevyužívají ji a často se vymlouvají, že na to nemají finanční prostředky."

Pomohla by novela školského zákona. "Možnosti konzultujeme s ministryní," říká Krása.

Co spolužák s handicapem? - Ilustrační foto.
Co spolužák s handicapem? - Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo školství na odstranění architektonických bariér na školách vyčlenilo 10 milionů korun v rámci Národního rozvojového programu mobility. Dalšími 14 miliony loni financovalo kompenzační pomůcky pro ZŠ a SŠ, například tzv. schodolezy. Vznikající Středisko pro handicapované na VŠE letos podpořilo částkou 2,7 milionu korun.

Startovní částka pro Středisko je přibližně 2,5 milionu. VŠE na financování jeho provozu použije pěnez svých i těch ze ze státního rozpočtu. Do budoucna by chtěla využít i sociálních fondů Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy