Studenti zahájili Týden protestů. Vadí jim zápisné

ČTK ČTK
16. 4. 2012 15:50
Na celém území ČR se budou konat happeningy a přednášky o dopadech reforem
Týden neklidu, poslední studentský protest.
Týden neklidu, poslední studentský protest. | Foto: Jakub Geier

Praha - Iniciativa Za svobodné vysoké školy zahájila v pondělí týden protestů, brojí tak proti vládním reformám a zavedení takzvaného zápisného.

V univerzitních městech po celé ČR se budou konat happeningy a přednášky o dopadech reforem, řekli zástupci spolku. V sobotu 21. dubna se pak studenti připojí k demonstraci odborů a občanských iniciativ Stop vládě na Václavském náměstí v Praze.

Týdne protestů se zúčastní studenti z Prahy, Brna, Olomouce a Liberce. Už v pondělí se například v Liberci a Olomouci konají happeningy, na středu je zase na pražské Filozofické fakultě naplánována výroba transparentů na sobotní demonstraci.

Studenti se připojili k protestům odborů a občanských iniciativ proti reformám a vládním škrtům, studentům přitom vadí hlavně plánované zavedení zápisného. Platilo by se za každý započatý semestr studia, výše poplatku by se pohybovala mezi 3000 a 3500 korun.

"Zápisné či školné povede k ohrožení dostupnosti vzdělání pro ekonomicky slabší vrstvy obyvatel," varoval Michal Uhl z iniciativy Za svobodné vysoké školy.

Zápisné? Jen přejmenované školné

Zápisné je prý jen přejmenované školné. Navíc v zemích, kde bylo zpoplatnění studia zavedeno, pak prý tyto poplatky skokově narůstaly.

Studentům ale vadí i chystaná reforma vysokých škol, kvůli níž už na konci února protestovalo po celé ČR na 20 000 lidí.

Podívejte se, jak studenti demonstrovali naposledy:

Protestní akce doplní noviny Neklid, kde studenti vysvětlují dopady školské, ale i důchodové, daňové nebo zdravotnické reformy. Natočili také videoklip, kde se proti vládě kriticky vyjadřují lidé napříč profesemi.

Do sobotního průvodu a demonstrace na Václavském náměstí by se podle odhadů odborářů mohlo zapojit více než 45 000 lidí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy