reklama
 
 

Studenti protestovali proti kamerám

20. 11. 2006
Praha - Třídy soukromého Gymnázia Josefa Škvoreckého dnes ráno zely prázdnotou. Většina žáků demonstrovala před školní budovou.
Doporučujeme

Studenti odmítli ráno do budovy gymnázia v Legerově ulici v Praze vkročit na protest proti tomu, že vedení školy vybavilo interiér kamerami, které mají studenty sledovat na chodbách a ve třídách.

"Když jsem nesl svíčku k pomníku demonstrace sedmnáctého listopadu, v tu chvíli instalovali v naší škole kamery," hlásá amplionem Adam, jeden z demonstrujících studentů. "Hrozí nám okleštění našich práv, proti kterému tenkrát studenti bojovali."

Na sedmdesát žáků bedlivě poslouchá a projev odměňuje bouřlivým potleskem. Před osmou hodinou je pod peticí na protest proti kamerám už na 110 podpisů.

Studenti dosáhli prvního úspěchu: vedení školy zatím kamery vypnulo. Ředitel Václav Krištof se zároveň se studenty domluvil na jednání po zítřejších třídních schůzkách.

Porušila škola zákon?

Gymnázium podle Úřadu pro ochranu osobních údajů možná porušilo zákon o ochraně soukromí, neboť úřad nepožádalo o registraci pro zpracování údajů, které monitorováním získá.

"Tímto chováním mohl být spáchán správní delikt, za jehož provedení hrozí pokuta až do výše pěti milionů korun," řekla ČTK mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Kamery zlepší výuky?

Podle ředitele Krištofa byla důvodem nainstalování kamer prevence a zlepšení "výchovně vzdělávacího procesu."

ČTĚTE VÍCE:
Škola hlídá žáky kamerou. Porušuje zákon Podle zákona mohou být kamery ve školských zařízeních instalovány pouze tam, kde je u dětí nařízena ochranná výchova

Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová však tento krok považuje za porušení základních práv.

O tom, zda bylo správné kamery nainstalovat, pochybují i někteří pedagogové. "Nikdo nás o tom oficiálně neinformoval, tak doufám, že se to dnes na poradě vysvětlí," říká Markéta Vojanová, která na škole učí angličtinu. "Určitě se to dá ještě zrušit."

Jiří Dědeček, který na gymnáziu vede semináře tvůrčího psaní, si naopak myslí, že kamery jsou správné a v zájmu bezpečnosti dětí. "Svobodu studentů to nijak neomezuje, budou ve třídách dělat pořád to samé a když by bez kamer dělali něco jiného, pak je dobře, že tam kamery jsou," řekl Dědeček.

Ředitel Krištof tvrdí, že všichni pedagogové o zavedení kamer věděli. Učitelé teď musí sepsat seznam žáků, kteří dnes na vyučování nepřišli.

"Bude se to řešit. Ne se žáky, nýbrž s rodiči, kteří dnes přijdou na třídní schůzky," říká ředitel Krištof. "S žáky nemám o čem jednat, akorát jim mohu zopakovat, proč jsem to udělal a vyzvu je, aby se vrátili do tříd."

Učme se jinde

Studenti ale naopak vyzvali učitele, aby se přidali k nim a výuku přemístili do náhradních učeben, které sami zajistili..

"Z jiného gymnázia nám dokonce nabídli, abychom přestoupili k nim," říká studentka Kateřina Kejřová. "Ředitelka říkala, že také pracovala pod kamerami, tak má pro nás pochopení."

Někteří žáci plánují návrat do tříd. Je zima a postávat v Legerově ulici v nejhustším provozu na jedné z tepen pražské magistrály není příjemné.

"Pokud do školy vstoupíme, tak se zahalenými tvářemi, abychom dali najevo svůj protest," říká další ze studentů Šimon Slavík.

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama