Studenti chtějí komfort na kolejích, i za vyšší cenu

ČTK ČTK
16. 7. 2012 17:25
Vysokoškolské koleje se snaží požadavkům přizpůsobovat, intenzivně přestavují
Mnoho kolejí přes léto rekonstruuje. Ilustrační foto.
Mnoho kolejí přes léto rekonstruuje. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Studenti už nechtějí bydlet po třech a více na pokoji, za komfortnější ubytování jsou ochotni si připlatit. Vysokoškolské koleje se tomu snaží přizpůsobit, v létě proto intenzivně přestavují a rekonstruují.

Úpravy přijdou jen v Praze na desítky milionů korun, zjistila anketa mezi školami v hlavním městě. I tak se ale občas objevují stížnosti na štěnice nebo bezdomovce na kolejích.

"Koleje a menzy snižují kapacitu u tří a vícelůžkových pokojů. Ruší se postupně ubytování na nevyhovujících palandách a volí se klasický druh postelí-lůžek," popsal například mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

"Zájem studentů se postupně posouvá směrem ke kvalitnějšímu, i když dražšímu ubytování," potvrdila i Ivana Picková z Vysoké školy chemicko-technologické.

Poptávka se většinou rovná nabídce

Například Vysoká škola ekonomická už podle Jany Bedřichové z tiskového odboru školy nabízí jen ubytování v buňkách sestávajících ze dvou pokojů a společné kuchyňky a sociálního zařízení. Největší zájem je totiž právě o dvoulůžkové a jednolůžkové pokoje s příslušenstvím.

Ceny takových pokojů například na Univerzitě Karlově začínají od 2700 korun za osobu měsíčně, v případě jednolůžkového pokoje s vlastní koupelnou se ale mohou vyšplhat až na téměř 5500 korun. Naproti tomu ubytování v pětilůžkovém pokoji lze pořídit už od 1500 korun za měsíc.

Poptávka po ubytování na kolejích je v Praze zhruba stejná jako nabídka, víc uchazečů než lůžek hlásí jen Česká zemědělská univerzita.

Část studentů navíc dává přednost ubytování v soukromí, pokud si s kamarády najdou levný podnájem, může je to finančně vyjít zhruba stejně jako kolej.

Na letní rekonstrukce vyčlenily školy desítky milionů korun, přesto jsou někteří studenti s kvalitou ubytování nespokojeni. Studentský server Ukáčko.cz například nedávno upozornil, že na kolejích Hostivař se vyskytly štěnice a v budově prý přespávali bezdomovci, kteří vysokoškolákům kradli jídlo ze společných lednic.

Studenti si také stěžovali, že ačkoliv jsou v Hostivaři ubytovaní hlavně zahraniční studující, personál prý neovládá ani základy angličtiny.

Koleje a menzy hospodaří s rozpočty v řádu stovek milionů korun ročně, například největší česká vysoká škola, Univerzita Karlova, má roční obrat 450 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy