Strmý pád ODS pokračuje, její podpora je už pod 15 %

Domácí Domácí
5. 3. 2013 12:58
Volby by vyhrála ČSSD před TOP 09. Volit by přišlo jen 50 % voličů
Foto: ppm factum

Praha - Podpora občanské demokracie po 15 letech klesla poprvé pod 15 procent. Před ODS jsou vedoucí ČSSD, nejsilnější pravicová strana TOP 09 i komunisti, zjistila agentura ppm factum ve svém aktuálním průzkumu.

Z výzkumu rovněž vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu února a března zúčastnilo pouhých 50,0 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla výrazně nižší než účast ve volbách do sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

"Může se jednat o negativní promítnutí přímé prezidentské volby (dopady volební kampaně i dění po volbách) do nálady voličů," soudí Jan Herzmann z agentury ppm factum.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by na přelomu února a března pravděpodobně překročilo 6 politických stran.

"ČSSD si udržuje stabilně nejvyšší podporu, aktuálně by získala 25,9 %. Druhé místo by obsadila vládní strana TOP 09 a Starostové se ziskem 16,5 %, což je patrně odrazem rozsáhlé kampaně Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě a také důsledkem současných problémů ODS, která by získala pouhých 13,3 %," praví se ve výsledcích průzkumu.

Podpora ODS by tak poprvé po téměř 15 letech, tedy od doby po "sarajevském atentátu", klesla pod hranici 15 % a byla by (nevýznamně) menší než podpora KSČM (13,6 %).

Strana zelených a Piráti ještě "žijí"

Do Poslanecké sněmovny by se dostali také KDU-ČSL se 7,8 % a SPO-Zemanovci se 7,5 %. Obě tyto strany překračují ve volebním modelu ppm factum pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny nepřetržitě již více než půl roku a jejich podpora pozvolna sílí.

V celkovém součtu by na přelomu února a března dle současného volebního modelu "propadlo" 15,4 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Z nich by s poměrně slušným ziskem skončila Strana Zelených (2,9 %) a Česká pirátská strana (2,0 %). Ostatní strany nepřekročily 2 % podpory voličů.

Oproti výsledkům sněmovních voleb z května 2010 si ODS pohoršila o 6,9 procentních bodů, Věci veřejné pak dokonce o plných 9,4 procentních bodů.

Velká koalice se opakovat nemůže

Po přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by na začátku ledna ČSSD pravděpodobně získala 66 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 40 mandátů, ODS 32 mandátů, KSČM 31 mandátů, SPOZ 16 a KDU-ČSL 15 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že levostředová koalice ČSSD, SPOZ a KDU-ČSL postupně nabírá na síle, blíží se 100 mandátům, v červnu 2012 by byla získala 80 mandátů, v září 87, v prosinci 93 a nyní 97 mandátů.

Hypotetická "duhová" koalice ČSSD - SPOZ - KDU-ČSL - TOP 09 by se 137 mandáty měla pohodlnou ústavní většinu. Naproti tomu opakování "opoziční smlouvy" ČSSD a ODS by v současné situaci možné nebylo, tyto strany by dohromady disponovaly pouze 98 mandáty.

Teoreticky možná by ovšem byla "nová opoziční smlouva" ČSSD s TOP 09 a Starosty, tyto dva subjekty by totiž disponovaly většinou 106 mandátů.

 

Právě se děje

Další zprávy