Premiér, nebo oligarcha? Provázanost politiky s byznysem na konkrétních příkladech

Denis Chripák Tomáš Pergler, Denis Chripák
4. 6. 2019 5:30
Podezření, že si český premiér Andrej Babiš uchoval vazby na svůj koncern Agrofert, trvá i poté, co převedl své podniky do svěřenských fondů. Kvůli čerpání dotací se téma posunulo na úroveň EU. V koncernu Agrofert mají dotace stěžejní roli. Jen v roce 2017 získaly společnosti patřící do skupiny dotace za více než dvě miliardy korun. Pro srovnání - za uvedený rok Agrofert vykázal konsolidovaný zisk 4,8 miliardy korun. Podezření z Babišova střetu zájmů, které nyní prověřuje Evropská komise, se týká investičních dotací. Těch Agrofert za posledních pět let čerpal za více než 2,5 miliardy korun. Mohl mít na jejich udílení vliv?
andrej babiš

Babišův byznys: Agrofert a SynBiol

Agrofert tvoří hlavní Babišův byznys a je v něm přes 230 firem. Přes skupinu SynBiol pak ovládá svůj zdravotnický byznys a soukromé podniky Čapí hnízdo či francouzskou restauraci Paloma.

Zpřísnění zákona o střetu zájmů Babiše přinutilo, aby před dvěma lety převedl Agrofert i SynBiol do svěřenských fondů. Tyto fondy nejsou právnické osoby, mají sloužit ke správě vloženého majetku.

Babiš tvrdí, že na své bývalé podniky nyní nemá vliv. Za správce obou fondů však vybral své blízké spolupracovníky z Agrofertu, vedoucího manažera Zbyňka Průšu a právníka Alexeje Bílka. U obou svěřenských fondů je Babiš navíc tzv. obmyšleným, tedy tím, kdo z nich může mít podle zákona užitek.

Osobní majetek

 • pozemky v severních Čechách
 • vila, Průhonice
 • byt v rezidenci Villa Bianca, Praha
 • kapitálové životní pojištění (102 mil. Kč)
 • peníze na běžném účtě (43 mil. Kč)
 • pohledávky (155 mil. Kč)
 • osobní automobil Audi A8 (3,6 mil. Kč)
 • hodinky Vacheron Constantin (900 tisíc Kč)
 •  

  Právě se děje

  před 33 minutami

  Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

  Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

  Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

  "Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

  "Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

  Zdroj: ČTK
  před 47 minutami

  Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

  Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

  Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

  Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

  Zdroj: ČTK
  před 1 hodinou

  Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

  Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

  "Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

  "Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

  Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

  Zdroj: ČTK
  před 1 hodinou

  Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

  Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

  "Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

  "Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

  Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

  Zdroj: Domácí
  Další zprávy