Strážníci fasují diktafony kvůli korupci

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 7. 2006 0:00
Praha - Velitelé městských policií začali kvůli novým dopravním předpisům více kontrolovat, zda jejich podřízení neberou úplatky.
"Upozorňuji vás, že náš rozhovor bude monitorován," říká strážník.
"Upozorňuji vás, že náš rozhovor bude monitorován," říká strážník. | Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco nad řidiči se od července pověsil nový bič v podobě vysokých pokut, ztráty bodů i řidičáku, městským strážníkům se otevřel nový prostor pro korupci. Upozorňují na to nejen odborníci, ale i samotní policisté. Strážníci nepodléhají žádné nezávislé kontrole. Mezery připouští i ministerstvo vnitra. V některých městech hledají způsob, jak strážníky kontrolovat.

Policejní radar měří rychlost v Dlouhopolsku.
Policejní radar měří rychlost v Dlouhopolsku. | Foto: Ondřej Besperát

STRÁŽNÍCI NA POKUTÁCH VYBÍRAJÍ STATISÍCE

Jen za prvních šest prázdninových dnů motoristé v Praze zaplatili za přestupky městským strážníkům 439 tisíc korun a dostali 679 trestných bodů. CELÝ ČLÁNEK - ČTĚTE ZDE

"Dosud mohli dávat stokorunové pokuty. To asi málokomu stálo za to, aby přijal úplatek," říká na adresu svých podřízených ředitel městské policie v Pardubicích Petr Kvaš. "Najednou ale mohou dávat desetitisícové pokuty. A to už je prostor pro korupční jednání. Nevím, jak se strážníci zachovají. Mám pod sebou 90 lidí a za všechny bych ruku do ohně nedal."

V celém Česku je na 9 500 městských strážníků. Kritéria pro vstup do řad městské policie jsou odlišná od státní policie, uchazeči například nemusí mít maturitu a neprochází tak tvrdým výcvikem. Městská policie také nepodléhá žádné inspekci.

"Tak, jako teď mají řidiči nad sebou sankce, kterých se bojí, tak by měli mít nad sebou bič i strážníci," říká Kvaš. "Já se snažím dělat namátkové kontroly bloků a peněženek. Pokud bych zjistil, že chybí jen padesátikoruna, okamžitě u mě strážník končí."

Děkujte a proste

"Upozorňuji vás, že náš rozhovor bude monitorován," říká strážník s číslem 090 a zapíná malý diktafon. "Víte, jakého přestupku jste se dopustila?" Tak takto začínají svůj hovor s řidičem někteří městští strážníci v Jihlavě.

Před týdnem nakoupili dva diktafony. Podobně jako v Přelouči nebo Ústí nad Labem. I tady má zástupce ředitele obavy z korupce. "Může docházet k uplácení," připouští Stanislav Maštera. "Není to všelék, ale myslím, že to omezí myšlenky na to to udělat jak ze strany řidiče, tak ze strany strážníka."

Zástupce šéfa strážníků v Jihlavě Staanislav Maštera
Zástupce šéfa strážníků v Jihlavě Staanislav Maštera | Foto: Ludvík Hradilek

V Jihlavě zatím diktafony testují, v Pardubicích už mají diktafonů patnáct a strážníci je musí používat při každém přestupku, který se týká užití alkoholu a nedodržení rychlosti. "U ostatních jsme to doporučili," říká Kvaš. "Strážník, kterého někdo obviní, že přijal úplatek a on to nebude mít nahrané, nemůže čekat, že bude mít moji podporu. Okamžitě ho vyhodím."

V Pardubicích používají diktafony už půl roku. "Zatím jsme na uplácení nenarazili, tak nahrávky používám pro školení strážníků. Poslouchám, jak jednají s lidmi a doporučuji, kde by měli změnit své chování," říká Kvaš. "Neměli by působit tak nadřazeně a začít víc používat děkuji a prosím."

Ve Velkém Meziříčí si pořídili na nahrávání dokonce digitální kameru. Vedoucí tamní městské policie ale vůbec netuší, kdy a jak často ji strážník zapíná. "Záleží na něm, kdy ji zapne," říká Petr Dvořák. "Korupční prostředí tady může být, ale strážníci mě neinformovali o tom, že by jim někdo něco nabízel, proto nechystám žádná opatření ani kontroly."

Infobox

PRAVOMOCI STRÁŽNÍKŮ

  • Nový zákon umožňuje městským policistům, aby zastavovali řidiče. Strážníci mohou pokutami trestat rychlou jízdu, telefonování za volantem či nezapnuté bezpečnostní pásy.
  • Strážníci také mohou zkoušet, zda řidiči před jízdou nepili alkohol. Městská policie také může odtahovat auta i z vyhrazených parkovišť (například, když auto bude stát na místě pro invalidy).
  • Na rozdíl od státní policie však strážníci mohou auta zastavovat, pouze pokud mají podezření, že řidič spáchal přestupek. Nemohou tedy připravovat vlastní preventivní kontroly.
  • Pokud bude řidič podezřelý z trestného činu, budou strážníci muset zavolat státní policii.

Nahraný strážník

Podle Transparency Intenational i podle bývalého šéfa středočeské dopravní policie Stanislava Humla diktafony ani ruční kamery korupci nezabrání. "Je to na nic," říká Huml, dnes ředitel Expertního ústavu silniční a městské dopravy. "Diktafon stejně jako kameru můžou za úplatek kdykoliv vypnout nebo záznam smazat."

Podle kritiků současného systému je nejlepším řešením zavedení tzv. agentů provokatérů. "Dejte mi 200 lidí agentů, a do dvou let korupce v policii nebude," slibuje Huml. Možnost využít provokatérů by přivítal i již citovaný šéf strážníků v Pardubicích Kvaš.

"Mrzí mě, že to zatím nesmíme používat," říká Kvaš. "Nemůžu dělat nic, než je sám namátkové kontrolovat. A doporučil bych řidičům, aby využili toho, že už lze nahrávat i na mobily a aby i oni sami si policisty nahrávali."

Policejní radar měří rychlost v Dlouhopolsku.
Policejní radar měří rychlost v Dlouhopolsku. | Foto: Ondřej Besperát

Pražský systém

Zatím nejvypracovanější systém kontroly mají nad sebou pražští strážníci. Vedení městské policie s nárůstem pravomocí přijalo několik opatření. "Je možné, že ke korupci bude docházet, proto jsme posílili kontrolní systém o patnáct lidí, kteří kontrolují strážníky v jednotlivých obvodech," říká ředitel Vladimír Kotrouš. "Nad tím je ještě kontrolní odbor ředitele městské policie a inspekce primátora."

Kontroloři hlídají pražské strážníky každý den. "Provádějí i skryté kontroly, vyberou si hlídku, sledují ji z povzdálí a pak kontaktují přestupce a ptají se ho, zda mu byly vydány bloky a v jaké částce," popisuje Kostrouš. "Pokud bychom zjistili pochybení, strážník u nás končí ze dne na den."

Pokud se najdou v městské pokladně peníze, mělo by v Praze hlídat dodržování rychlosti a zároveň chování strážníků i devět aut se speciálním počítačem a kamerou. "Nyní toto zařízení testujeme. Je nutné, aby to nahrávalo obraz i zvuk a strážník to nemohl ovládat," říká Kotrouš. "Kamera se sama zapne, když se zapne radar. To by bylo, narozdíl od diktafonu, průkazné."

Ministerstvo vnitra chce zpřísnit požadavky na kvalifikaci strážníků.
Ministerstvo vnitra chce zpřísnit požadavky na kvalifikaci strážníků. | Foto: Ludvík Hradilek

Novela na obzoru

Ministerstvo vnitra připouští mezery v kontrole strážníků, kterým ze dne na den narostly pravomoci.

"Prosazujeme zavedení tzv. testu integrity pro některé profesní skupiny, například vůči policistům by bylo možno vyzkoušet jejich odolnost vůči korupci," uvádí Jana Matějusová z tiskového oddělení. "Jakousi zkouškou s předem ad hoc přesně stanoveným scénářem, přičemž neúspěch v této zkoušce by měl pracovněprávní následky."

Návrh však neprošel legislativní radou vlády. V současnosti ministerstvo připravuje novelu zákona o obecní policii.

"V ní jsou navrženy některé mechanismy, které by měly zajistit dostatečný dohled nad činností obecních policií ze strany státu," říká Matějusová. "Například zvýšení požadavků na kvalifikační předpoklady strážníků, na jejich bezúhonnost, spolehlivost a možnost dozoru na městskými policiemi v rámci zákonného zmocnění."

 

Právě se děje

Další zprávy