Strážníci vybrali na pokutách statisíce

Pavel Baroch
8. 7. 2006 0:00
Praha - Motoristé v Praze za prvních šest prázninových dní zaplatili za přestupky městským strážníkům 439 tisíc korun a dostali 679 trestných bodů.
Městský policista v Českém Krumlově kontroluje rakouského řidiče.
Městský policista v Českém Krumlově kontroluje rakouského řidiče. | Foto: Město Český Krumlov

Od 1. července řešili pražští strážníci zatím 1451 dopravních přestupků.

"Nejčastěji páchaným přestupkem i nadále zůstává zákaz vjezdu a překročení povolené rychlosti o méně než dvacet kilometrů v hodině," řekl deníku Aktuálně.cz Josef Dvořák z oddělení komunikace s veřejností.

Desetitisíce korun už "vydělali" svým radnicím i strážníci v jiných městech. Od července, kdy se za dopravní přestupky udělují trestné body a výrazně se zvyšují pokuty, se totiž rozšířily pravomoce městské policie, která například může měřit rychlost a dávat za rychlou jízdu pokuty.

A strážníci nové možnosti skutečně využívají. Například v Brně během prvních tří prázdninových dnů zaplatilo čtyřiadvacet motoristů přímo na ulici za rychlou jízdu 27 tisíc korun. Dalších dvacet jedna řidičů si vzalo složenky na celkem 24 tisíc. A deset motoristů čeká správní řízení.

Kromě pokut i body

Kromě pokut se ovšem řidičům také přičítají trestné body. Za jeden z nejčastějších dopravních přestupků - překročení povolené rychlosti maximálně o dvacet kilometrů v hodině - jsou dva trestné body.

V Brně ale už změřili i řidiče, který jel se svým autem o 26 kilometrů rychleji než povolenou šedesátkou. Motorista měl na tachometru 86 kilometrů v hodině u přechodu, u něhož stojí pomníček chodce, kterého zde porazilo auto.

Kromě pokuty 2,5 tisíce korun ho čekají ještě tři trestné body. A pokud ho během jednoho roku znovu chytí policie, jak jede více než dvacet kilometrů nad povolenou rychlost, přijde na měsíc až půl roku o řidičský průkaz.

Trestné body se rozdělovaly také v Českých Budějovicích, řidiči jich tam dostali zatím sedmnáct.

Ředitel českobudějovických strážníků Zdeněk Fremr si pochvaluje, jak se od července díky přísnějším pravidlům a pokutám, snížil počet přestupků.

Zatímco v minulých týdnech bylo v jihočeském krajském městě obvyklé, že strážníci zjistili za sedm dnů zhruba pět set dopravních přestupků, od počátku července jich je necelá polovina - 214.

Snadný příspěvek do obecních pokladen?

Už před rozšířením pravomocí městské policie upozorňoval Václav Špička, který se v Autoklubu věnuje bezpečnosti provozu, že strážníci mohou využít zpřísněných pravidel a vyšších pokut jako snadný zdroj obecních pokladen.

Někteří řidiči si skutečně stěžují, že strážníci jsou přísnější než státní policisté. Deník MF Dnes například napsal, že v Brně na ulici, kde je povolena šedesátka, měli strážníci nastavený radar tak, aby změřil každého, kdo jel víc než 62 kilometrů v hodině.

Policejní radar
Policejní radar | Foto: Ondřej Besperát

"O tom nic nevím," reagoval na dotaz deníku Aktuálně.cz mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Dodal, že radar je obvykle nastaven s desetiprocentní tolerancí.

"Řidiči by se na to ovšem neměli spoléhat," upozorňuje Novák. "Rychlostní limity přesně stanovuje zákon o silničním provozu." Novák odmítl, že by strážníci chtěli za každou cenu vybrat co nejvíce peněz.

"Nejsou za to nijak odměňováni," poznamenal Novák.

Stejně hovoří i ředitel českobudějovických strážníků Fremr. "Více pokut neznamená vyšší odměnu pro městského policistu," poznamenal Fremr. Dodal, že v případech, kde je to možné (třeba za nerespektování zákazu zastavení), dávají strážníci jen minimální pokuty.

Loňská průměrná pokuta udělená strážníkem v Českých Budějovicích byla 180 korun.

Proti tomu, že by radnice chtěly na nových pravidlech vydělat, se ohradil i primátor Plzně Miroslav Kalous.

"Děláme to kvůli bezpečnosti, ne kvůli pokutám. Státní policie bohužel všechno nestíhá, proto jsme tu my," prohlásil v MF Dnes Kalous. Strážníci zde na blokových pokutách vybrali za první prázninové dny zhruba třicet tisíc korun.

Ostravští strážníci zatím radar nemají

Například v Ostravě se tvrdého postupu strážníků za rychlou jízdu zatím řidiči nemusí bát. Městská policie totiž dostane svůj první radar nejdříve v srpnu.

Tamní mluvčí strážníků Vladimíra Kejdová uvedla, že i tak se městským policistům podařilo při kontrolách například zjistit čtyři motoristy, kteří řídili, aniž by měli řidičský průkaz. Jeden řidič zase před jízdou pil alkohol.

Strážníci všechny tyto případy předali státním policistům. Za řízení auta bez řidičského průkazu přitom hrozí velmi podobný trest jako za jízdu pod vlivem alkoholu - pokuta až padesát tisíc korun nebo i vězení a samozřejmě také několikaletý zákaz řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy