Praha - Nově vzniklá Komora obnovitelných zdrojů energie kritizuje plán ministerstva průmyslu a Energetického regulačního úřadu zrušit podporu novým fotovoltaickým či větrným elektrárnám.
Vyzvala proto vládu, aby při středečním jednání odmítla návrh státní energetické koncepce, která s takovým krokem počítá, a nechala ji přepracovat.
"Zastavení podpory obnovitelným zdrojům energie povede k zastavení investic do těchto technologií. To bude mít bezprostřední dopad na zhruba 15 000 zaměstnanců v oboru výroby a provozu obnovitelných zdrojů," sdělila komora, v jejímž čele je bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.
Úřady zdůvodňují zastavení podpory novým zeleným zdrojům vysokými dotacemi, letos to bude bezmála 12 miliard korun.
Proud z uhlí má být dražší
Podle Komory obnovitelných zdrojů je ovšem tento pohled jednostranný. Úřady totiž do ceny elektřiny z "neobnovitelných" zdrojů - především z uhlí - například nezahrnují takzvané externality. Tedy dopady spalování fosilních paliv na lidské zdraví a životní prostředí, které dosahují ročně desítek miliard korun.
Předseda komory, exministr Bursík, uvedl, že obnovitelné zdroje by už dnes vyráběly elektřinu levněji, kdyby se do proudu z konvenčních zdrojů započetly i tyto externality. Stejně se na to dívá i česká pobočka Greenpeace.
"Za nepřijatelné považujeme excesy oběma směry, tedy jak přemrštěnou podporu, jako se to stalo v důsledku selhání Parlamentu v letech 2009 až 2011 s fotovoltaikou, tak její úmyslnou likvidaci pod hranici přežití," uvedli Greenpeace.
Koncepce vznikala bez nás
Komora obnovitelných zdrojů vyčítá úřadu ministra Martina Kuby, že nevyslyšel nabídky lidí z oboru zelených zdrojů a nepřizval je k přípravě státní energetické koncepce. Komora připomněla, že žádný členský stát Evropské unie nepřistoupil k zastavení podpory.
"Zastavení podpory obnovitelných zdrojů přichází za tři měsíce poté, kdy nabyl účinnost nový zákon o podporovaných zdrojích, který zavedl nový systém založený na hodinových zelených bonusech. Proč ministerstvo průmyslu strávilo rok a půl práce nad novým zákonem, když ho chce po třech měsících zrušit?" konstatoval místopředseda komory Štěpán Chalupa.
Komora uvedla, že zatímco vyspělé ekonomiky počítají v roce 2040 s podílem zhruba 60 procent energie z obnovitelných zdrojů, ministerstvo průmyslu navrhuje strop na úrovni 15 procent.
"Navrhujeme minimální uvažovaný podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny zvýšit minimálně na 30 procent," navrhuje komora.
Za pár let konkurenceschopné
Exministr Bursík uvedl, že podle odborných odhadů renomovaných zahraničních institucí budou obnovitelné zdroje plně konkurenceschopné relativně brzy, do roku 2020. Ale například u německých fotovoltaických elektráren by to mohlo být už v letech 2015 až 2017.
"Když teď zastavíme podporu, Česká republika úplně ztratí kontakt s čelem peletonu," poznamenal Bursík. Kritizuje, že navrhovaná energetická koncepce podporuje uhlí, jádro, podceňuje potenciál energetických úspor a povede k dalšímu posílení dominantního postavení společnosti ČEZ.