Stát otočil solární byznys, firmy musí proud dotovat

Pavel Baroch
12. 8. 2012 13:30
Solární daň přivádí majitele malých fotovoltaických elektráren do platební neschopnosti
Solární daň dusí majitele malých solárních elektráren.
Solární daň dusí majitele malých solárních elektráren. | Foto: CZEHPO

Praha - Prodej, pronájem, opravy a servis stavebních strojů zachraňují fotovoltaickou elektrárnu. Respektive firmu, která malou elektrárnu o výkonu 200 kilowatthodin v moravských Bohuňovicích vlastní. Kdyby ji nedotovala statisícovými částkami, solární firma by se dostala do finanční tísně.

Důvodem je retroaktivní solární daň, kterou vláda a Parlament zavedly pro solární elektrárny zprovozněné v letech 2009 a 2010, aby stát získal peníze na utlumení skokového zdražení elektřiny kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaiky.

Stát sice ze solární daně inkasuje miliardy a dotuje s nimi cenu elektřiny, majitelům malých solárních elektráren však působí značné ekonomické potíže. Teď navíc ministerstvo průmyslu vážně uvažuje o tom, že solární daň - původně platnou do konce roku 2013 - prodlouží na další roky.

"Solární daň způsobila platební neschopnost naší společnosti Hydraulikservis-Elektrovolt," řekla Hana Havlíková, ekonomka firmy, jejímž společníkem je i majitel zmiňované společnosti na prodej a servis stavebních strojů. Právě odtud plynou statisícové dotace do solární společnosti.

"Bez dotací bychom nebyli schopni splácet úvěr a úroky a museli bychom požádat o prodloužení splatnosti půjčky, což by vedlo k dalším finančním nákladům kvůli vyšším úrokům," dodala Havlíková.

"Za rok 2011, kdy solární daň činila téměř 774 tisíc korun, jsme museli provoz dotovat částkou bezmála 269 tisíc korun. Kvůli dotacím samozřejmě musely být omezeny investice ve spolumajitelově společnosti," upozornila ekonomka.

Malých elektráren je asi 65 %

Pokud by se 26procentní solární daň prodloužila, jak připustil ministr průmyslu Martin Kuba, společnost Hydraulikservis-Elektrovol Bohuňovice by se nejspíš bránila u soudu. Už teď si solární firma nemůže být jistá tím, zda bude mít spolumajitelova společnost dost prostředků na další dotace. 

"Pokud by bylo nutné kvůli pokračování solární daně prodloužit i splatnost úvěru, návratnost investice by byla ještě delší a její rentabilita by již byla na pováženou," odhadla Hana Havlíková.

S podobnými finančními potížemi se potýkají další majitelé malých solárních elektráren. Podle Zuzany Musilové z České průmyslové fotovoltaické asociace solární daň ohrožuje především elektrárny o výkonu do 300 kilowattů.

Daň nemusí platit jen elektrárny do výkonu 30 kilowattů.
Daň nemusí platit jen elektrárny do výkonu 30 kilowattů. | Foto: Archiv Josefa Osvalda

"Takových fotovoltaických instalací je bezmála dvanáct set, tvoří okolo 65 procent všech solárních elektráren v zemi, ačkoli na celkovém výkonu se podílejí něco málo přes devět procent," řekla Aktuálně.cz Musilová.

Letošní dotace už 190 tisíc

U znojemské společnosti EIKA Energo, která provozuje střešní elektrárnu o výkonu 141 kilowattů, po zavedení solární daně výrazně klesl hospodářský výsledek, a to až na hranici minimálního zisku.

"Řádově jde o zhoršení o víc jak 600 tisíc korun ročně," řekl jednatel firmy Marek Skoumal, podle něhož musí mateřská firma svou "solární dceru" rovněž dotovat.

"Celkově to stálo mateřskou společnost letos do konce června již 190 tisíc," konstatoval Skoumal. "Prodloužení solární daně na další roky by znamenalo naprostou nenávratnost investice do fotovoltaické elektrárny."

Stovkami tisíc korun musela být dotována i společnost P.J.SUN v Šenově u Nového Jičína, která provozuje elektrárnu o výkonu dvakrát 100 kilowattů.

Daň je jako znárodnění, říká podnikatel

"Považujeme solární daň za 'znárodnění'. Přestat podnikat ve fotovoltaice není možné, protože máme závazky k bance a zastavěný majetek rodiny ve výši 18 milionů korun. V současné době neuvažujeme o zisku, ale o minimalizaci ztrát," konstatoval spolumajitel Petr Žemlík.

Karel Schuster, majitel společnosti Racer ve Vojkovicích, uvedl, že rovněž dotuje svou solární elektrárnu o výkonu 102 kilowattů z jiného podnikání. Loni částkou 240 tisíc, letos odhaduje dotaci na dalších 200 tisíc.

"Prodloužení solární daně by znamenalo ztrátu vložených prostředků. Uvažoval bych o prodeji elektrárny, ale to by možná byla ještě větší ztráta než při provozu fotovoltaické instalace," konstatoval Schuster.

Stát zavedl solární daň zpětně.
Stát zavedl solární daň zpětně. | Foto: Jan Langer

Návratnost do 15 let

Ministerstvo průmyslu uvedlo, že případné prodloužení solární daně musí splňovat jednu základní podmínku - návratnost investice nesmí překročit 15 let, jak to stanovuje zákon o obnovitelných zdrojích.

"Pokračování solární daně by se týkalo opět pouze solárních elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010," řekl Aktuálně.cz Jan Hamrník z tiskového oddělení ministerstva.

Jenže někteří majitelé malých elektráren už dnes hlásí, že se jim prostředky vrátí kvůli solární dani za víc jak 15 let. "Doba návratnosti investice se zvýšila až na 17 let," uvedla například společnost EIKA Energo.

Zda bude ministerstvo při případném prodloužení solární daně zohledňovat například velikost elektrárny, úřad Martina Kuby zatím nesdělil. Daň zatím neplatí jen majitelé malých elektráren na střechách domů do výkonu 30 kilowattů.

Analyzujeme, vyhodnocujeme

Ministerstvo uvedlo pouze to, že tyto otázky analyzuje a vyhodnocuje. A že se o tom bude radit i s ministerstvem financí a Energetickým regulačním úřadem.

"Současná pravidla k solární dani jsou platná do konce roku 2013.  Tedy je relativně velký časový prostor pro zmíněné posouzení, vyhodnocení a přijetí opatření," dodal Jan Hamrník z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Solární systémy v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy