Foto: Poprvé v historii. Německý prezident se poklonil památce českých parašutistů

Foto: Poprvé v historii. Německý prezident se poklonil památce českých parašutistů
Zeď okolo okna, do něhož nacisté stříleli na české parašutisty, je dodnes poškozená. Čeští parašustistě tu za druhé světové války vzdorovali nacistické přesile po útoku na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Dnes, ve čtvrtek dopoledne, k němu jako první německý prezident v historii zamířil Frank-Walter Steinmeier.
Německý prezident sem zamířil druhý den své třídenní oficiální návštěvy Česka.
Pod okno položil věnec s německými stuhami.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 26. 8. 2021 15:37
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se jako první německá hlava státu uklonil před kryptou kostela v Resslově ulici, kde za II. světové války vzdorovali nacistické přesile čeští parašutisté. Před kostel položil věnec a navštívil i samotnou kryptu. Steinmeier se setkal i s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. Německý prezident je v Česku na třídenní návštěvě, na niž přijel vlakem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy