Spis k Čapímu hnízdu dorazil do sněmovny, přibyl k němu i dlouho očekávaný posudek

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 7. 12. 2021 15:12
Pražské městské státní zastupitelství v úterý po poledni předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny, opět ji žádá o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. Po říjnových volbách znovu získal poslaneckou imunitu. Jeho stíhání v kauze údajného padesátimilionového dotačního podvodu je přerušeno, o vydání bude znovu rozhodovat sněmovna v novém složení.
Andrej Babiš je obviněný z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.
Andrej Babiš je obviněný z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. | Foto: Denis Chripák

"Spisový materiál související s věcí v mediálním prostoru označovanou jako kauza Čapí hnízdo byl dnešního dne okolo 13:30 hodin předán mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky," uvedl v úterý mluvčí žalobců Aleš Cimbala. Mandátový a imunitní výbor vydává doporučení plénu, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne.

O doručení spisu na půdu sněmovny požádala dozorového žalobce Jaroslava Šarocha předsedkyně výboru Helena Válková (ANO). Šlo jí o komfort kolegů, aby nemuseli materiál chodit studovat do sídla pražských městských žalobců na Smíchově. Po opakované komunikaci k tomu dal Šaroch svolení koncem minulého týdne.

"Všechno potřebné zařizujeme. Máme připravené prostory i prohlášení, které se musí podepsat," sdělila k tomu Aktuálně.cz Válková minulý čtvrtek. Na mysli měla prohlášení o mlčenlivosti. Spis je uložený v zabezpečené místnosti, poslanci k němu budou mít přístup pouze bez telefonů a jiných záznamových zařízení a nesmí o jeho obsahu s nikým mluvit.

Posudek k podpisu Babiše mladšího

Žalobce Šaroch dosud čekal na důležitý materiál, jejž chtěl do spisu přidat. Šlo o expertizu z pera soudního znalce z oboru písmoznalectví Aleše Čulíka. Posudek měl potvrdit pravost podpisu Andreje Babiše mladšího na převodu několika akcií Čapího hnízda do jeho rukou. Babiš mladší podle svých slov takový dokument nikdy nepodepsal, čímž naznačuje podvod svého otce.

"Součástí předloženého spisového materiálu je i dotazovaný znalecký posudek," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí Cimbala. Expertizu měl Čulík původně dodat do 30. listopadu. Kvůli omezením vyplývajícím z aktuálních hygienických opatření proti šíření nemoci covid-19 však lhůtu dodržet nestihl, expertizu doručil až o několik dní později.

Poslanci výboru si vyhradili na studium spisu tři týdny. Je tedy jasné, že sněmovna na jejich doporučení, jak dále postupovat, rozhodne o případném vydání Babiše ke stíhání pro dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie až po Novém roce. Bude to potřetí, kdy sněmovna bude jednat o předání nyní dosluhujícího premiéra do rukou trestních orgánů.

Podvod za 50 milionů

V kauze se Andrej Babiš a jeho bývalá spolupracovnice Jana Mayerová zodpovídají z toho, že Farmě Čapí hnízdo zajistili nelegální dotaci ve výši 50 milionů korun. Podle policie zakryli vlastnickou strukturu firmy, za níž měl přitom stát Babišův holding Agrofert. Farma Čapí hnízdo za takových okolností neměla na subvenci pro malé a střední firmy nárok. 

Dozorový žalobce Šaroch už stíhání Babiše v září 2019 zastavil, tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však jeho rozhodnutí zvrátil. Podle něj Šaroch mimo jiné po právní stránce špatně vyhodnotil důkazy. Policie po zásahu Zemana musela spis doplnit o nové poznatky, Šaroch například na sklonku letošního léta nařídil nový výslech jednoho z manažerů Čapího hnízda.

Babiš se během celého vyšetřování drží verze o své nevině. Veřejně opakuje, že kauza vyvstala na základě politické objednávky jeho konkurence. "Kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mě se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to 12 let stará věc," řekl třeba. Vinu dlouhodobě odmítá i Mayerová.

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhlo v listopadu 2021 už šest let, podívejte se na základní body časové osy případu:

 • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
 • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
 • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
 • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
 • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
 • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
 • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
 • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 • 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
 • v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
 • 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
 • 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
 • 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
 • 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy